Najnowsze

Rekord w Tatrach. Ponad 1 mln 200 tys. turystów w wakacje

Najnowsze

Orla Perć jest najtrudniejszym szlakiem
tvn24Orla Perć jest najtrudniejszym szlakiem

Tegoroczne wakacje w Tatrach pod względem frekwencji turystycznej należą do rekordowych. W lipcu i sierpniu największe polskie góry odwiedziło ponad 1 mln 200 tys. turystów.

Tatrzański Park Narodowy szacuje liczbę wejść w Tatry na podstawie sprzedanych biletów wstępów na teren parku. W lipcu Tatry odwiedziło nieco ponad 551 tys. osób, a w sierpniu wędrowało po nich ponad 650 tys. turystów.

- Porównując te dane z poprzednimi latami to znaczny wzrost, jednak te dane nie są niepokojące z punktu widzenia przyrody – podsumował dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

Dyrektor podkreślił, że o ile turyści przestrzegają zasad obowiązujących w parku narodowym, to znaczy nie schodzą ze szlaków, nie śmiecą, nie niszczą przyrody, nie hałasują i nie dokarmiają dzikich zwierząt, chwilowe zwiększenie liczby odwiedzających nie stanowi dużego problemu, a negatywny wpływ na przyrodę nie jest aż tak odczuwalny.

Spokojne wakacje

Ziobrowski powiedział, że sezon wakacyjny w Tatrach przebiegł spokojnie z wyjątkiem kilku aktów wandalizmu, kiedy pseudoturyści pomalowali sprejami skały. Straż parku ukarała też kilku turystów, którzy zażywali kąpieli w tatrzańskich stawach.

Do dużej frekwencji turystycznej w Tatrach przyczyniła się z pewnością wyjątkowo ciepła i sucha jak na góry pogoda. Od lat niezmiennie najpopularniejszym szlakiem w Tatrach jest trakt prowadzący od Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. W lipcu 28 lipca na szlak weszła rekordowa liczba 9 tys. 222 osób. Dużą popularnością cieszyły się też Doliny Chochołowska i Kościeliska.

Na szlakach na popularne szczyty, jak Giewont, w niektóre dni tworzyły się kolejki oczekujących na wejście pod słynny krzyż.

Dzikie zwierzęta

- Najpopularniejsze szlaki turystyczne odwiedzają nie tylko ludzie, lecz także dzikie zwierzęta. Ważne jest, aby turyści byli świadomi tego, że wchodzą do domu mieszkańców lasu. Turyści są tu tylko gośćmi – zauważył dyrektor TPN.

Turyści wędrujący po Tatrach mogli napotkać m.in. największych tutejszych drapieżników - niedźwiedzie. Były one widywane w rejonach Morskiego Oka, Doliny Strążyskiej, Polany Kondratowej oraz w pobliżu schroniska „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej. Podczas przypadkowego spotkania z niedźwiedziem należy spokojnie i powoli się wycofywać – radzą przyrodnicy z TPN.

Tatry są najbardziej oblegane

Co roku najwyższe polskie góry odwiedza około 3 mln turystów, a największą popularnością Tatry cieszą się właśnie podczas wakacji. Do dyspozycji odwiedzających Tatrzański Park Narodowy jest 275 km oznakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności: od bardzo łatwych po bardzo trudne i wyposażone w urządzenia asekuracyjne takie jak łańcuchy, klamry i drabinki.

Autor: PW/rp / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości