Najnowsze

Rekord w Kijowie. Tak ciepło nie było od niemal wieku

Najnowsze

Temperatura w czwartek na Ukrainie (Ventusky.com)
Ventusky.comTemperatura w czwartek na Ukrainie (Ventusky.com)

24 czerwca tego roku w Kijowie okazał się najcieplejszym od prawie 100 lat. Termometry pokazały 35,5 stopnia Celsjusza - poinformowało ukraińskie Centralne Obserwatorium Geofizyczne.

Maksymalna temperatura powietrza sięgnęła w czwartek po południu w stolicy Ukrainy 35,5 st. C, przewyższając rekord dla tego dnia o 2,3 st. C z 1924 roku, a ogółem dla czerwca - o 0,5 st. C. Poprzedni historyczny rekord dla czerwca utrzymywał się od 1885 roku.

Średnia dobowa temperatura w stolicy Ukrainy 24 czerwca wyniosła 28,1 stopnia Celsjusza, czyli o 1,6 st. C więcej od rekordowej temperatury dla tego dnia w 1924 roku.

Minimalna temperatura w Kijowie w czwartek nie spadła poniżej 22,2 st. C - to o 1,5 st. C więcej niż w 1964 roku.

Informacje na temat tych danych przekazało w piątek ukraińskie Centralne Obserwatorium Geofizyczne.

Blisko 40 stopni

Upały trwają w ukraińskiej stolicy od kilku dni. Rekordową temperaturę odnotowano też w innych regionach kraju, w tym na przykład w obwodzie zakarpackim 23 czerwca termometry pokazały 39,8 st. C. Jak podały tamtejsze władze, była to najwyższa temperatura od 130 lat.

Pogoda ma zmienić się w weekend. Ukraińska służba do spraw sytuacji nadzwyczajnych ostrzega przed burzami, gradem, silnym wiatrem i ulewami.

Temperatura maksymalna w czwartek na Ukrainie (wetteronline.de)wetteronline.de

Autor: ps/dd / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości