Najnowsze

Rekiny zyskują międzynarodowe wsparcie. Będą chronione

Najnowsze

Zagrożony wyginięciem jest m.in. żarłacz białopłetwy

Trzy typy rekinów zagrożonych wyginięciem zostały objęte ochroną. Decyzja została uznana za historyczny ruch dla ochrony życia morskiego, ale wymaga jeszcze ostatecznej akceptacji.

Decyzję podjęto na odbywającej się właśnie konferencji ws. Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) w Bangkoku.

Chiny i Japonia przeciwne

Ochroną objęte zostały trzy typy rekinów: żarłacz białopłetwy, żarłacz śledziowy i trzy rodzaje rekinów z rodziny młotowatych. Naukowcy twierdzą, że ich liczba dramatycznie spadła w ostatnich latach przez odłów i handel płetwami rekinów, z których przyrządza się wykwintne i bardzo drogie zupy.

Debata nad objęciem ochroną rekinów trwa już od 1994 roku. Zwolennicy tej idei starali się wywrzeć wpływ na delegatów, by wpisać zagrożone gatunki do CITES. Nie udawało się tego zrobić ze względu na silny opór ze strony Chin i Japonii.

Uchwała delegatów nie jest prawomocna. Pod koniec tygodnia nastąpi ponowne głosowanie podczas sesji plenarnej. Agencja Reutera podaje, że prawdopodobnie decyzja wpisania rekinów na listę gatunków chronionych zostanie na nim potwierdzona.

CITES

CITES to międzynarodowy układ kontrolujący handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami. Konwencja obowiązuje od 1975 roku i jej zadaniem jest kontrola, redukcja lub całkowita eliminacja handlu okazami gatunków zagrożonych wyginięciem.

Konwencja reguluje przemieszczenie przez granice państwowe ponad 34 tys. gatunków i podpisało ją 175 państw.

Autor: pk/rs / Źródło: Reuters, BBC News

Pozostałe wiadomości