Rekin trawi strategicznie i długoterminowo


Badacze odkryli, że żarłacz biały potrafi zaplanować zgromadzenie potężnych zasobów oleju i tłuszczu, pozwalających mu podróżować bez odpoczynku na dystansie nawet 4 tys. km. Wyniki badań pozwoliły lepiej zrozumieć biologię i logikę postępowania tych zwierząt.

Żarłacz biały, znany szerzej jako rekin ludojad, przez naukowców nie był uznawany za "smakosza". Uważano, że rekin nieustannie się pożywia, i z tego powodu nie zastanawiano się, w jaki sposób potrafi przepłynąć ponad 4 tys. km bez odpoczynku. Nie zakładano także, że zwierzę jest w stanie myśleć logicznie i planować.

Paliwo z wątroby

Badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i Monterey Bay Aquarium. Pragnęli zrozumieć, jak rekiny radzą sobie podczas swoich wędrówek między żerowiskami. Fenomen krył się w ich wątrobie, kryjącej potężne zapasy oleju i tłuszczu.

Wyniki badań pozwoliły stwierdzić, że tak duży zapas tłuszczu, jaki rekiny magazynują w wątrobie, działa jako paliwo. Pozwala to na nieustanne przebywanie w ruchu, nawet jeśli rekin nie jadł od dłuższego czasu, nie tracąc sił na ewentualną obronę lub atak.

Logika ludojada

Naukowcy tłumaczą, że w podobny sposób działa garb wielbłąda. Gdy zwierzę nie jest w stanie znaleźć pożywienia, czerpie energię z własnego organizmu, nie spalając własnych mięśni, oraz nie tracąc sił.

- Jeśli rekin zdecyduje się polegać na własnych zapasach, zamiast na bieżąco uzupełniać energię, staje się cięższy i wolniejszy. Jednak długie podróże to ryzyko długotrwałego braku pokarmu, więc musi wykazać się strategicznym myśleniem. Nie spodziewaliśmy się, że te ryby są do tego zdolne - powiedział Sal Jorgensen, naukowiec, który współpracował przy badaniach. - Rekin myśli strategicznie i długoterminowo. To niezwykłe - przyznał Jorgensen.

Nieznana kultowa postać z horroru

- Dzięki temu odkryciu jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć te zagadkowe zwierzęta - przyznała jedna z badaczek, Barbara Block. Przyznała, że o żarłaczu białym wiadomo bardzo niewiele. Nie sa znane jego zachowania godowe, naukowcy nie wiedzą, dlaczego niekiedy wyruszają w podróż (potrafią podróżować "bez celu" nawet 9 miesięcy) i czym warunkowane jest życie w stadzie lub samotnie. O kultowym bohaterze horrorów utarło się, że jego "przysmakiem" sa ludzie, podczas gdy jest to sprzeczne z prawdą, co potwierdzają liczne przerwane ataki na człowieka. Wiadomo, że jako jedyny rekin wystawia pysk nad powierzchnię wody, by obserwować ofiarę.

Autor: mb/mj / Źródło: science daily

Pozostałe wiadomości