Raport dla Białego Domu: upał może zabijać 27 tys. Amerykanów rocznie


Amerykańscy badacze stworzyli raport dotyczący zmiany klimatu w USA. Zawiadamiają, że wzrastająca temperatura zagraża również ludziom. - Globalne ocieplenie nie dotyczy jedynie niedźwiedzi polarnych i topniejącej pokrywy lodowej, ale dotyka także nas. Musimy z tym walczyć - apelują naukowcy.

W poniedziałek 4 kwietnia w Białym Domu wygłoszono raport Amerykańskiego Programu Naukowego ds. Zmian Klimatu (ang. U.S. Global Change Research Program). Podano w nim wiele przykładów, w jaki sposób globalne ocieplenie może wpłynąć na zdrowie Amerykanów. Zmiany klimatu do 2050 roku zagrażają wszystkim 50-ciu stanom USA. Za największe zagrożenie uważa się nieznośne fale upałów. Zgodnie z raportem do 2100 roku wskutek fali upałów rocznie może ginąć 27 tysięcy obywateli Stanów Zjednoczonych.

Zabójczy upał

John Holdren, doradca Baracka Obamy w sprawie nauki, powiedział, że globalne ocieplenie może doprowadzić do sytuacji,w której w najcieplejszych dniach w roku pracowanie na świeżym powietrzu byłoby "fizycznie niemożliwe".

- Ludzie, którzy pracują na zewnątrz, nie będą wstanie zapanować nad temperaturą swojego ciała i umrą. To naprawdę poważna sprawa - twierdzi Holdren.

Największy problem z związku z upałem pojawi się na południu kraju. Zgodnie z raportem zmiany klimatu okażą się bolączką głównie obywateli o małych dochodach.

Wiele zagrożeń

Zmiany klimatu sprawi, ze powietrze będzie coraz bardziej zanieczyszczone. Ponadto woda ma przenosić więcej zarazków i bakterii, a to przyczyni się do rozprzestrzeniania się chorób. Wyższa temperatura ogrzeje akweny, powodując zakwit toksycznych glonów.

Natomiast zwiększenie się ilości dwutlenku węgla w atmosferze zniszczy białko i odżywcze minerały w niektórych gatunkach roślin, skutkiem czego zmniejszy się wartość odżywcza ryżu i pszenicy.

Zagrożenie dla ludzi stanowią także rozprzestrzeniające się choroby, które będą występować w miejscach, gdzie nie były obecne. Groźna jest przenoszona przez kleszcze borelioza.

Co więcej - ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak huragany, tornada, powodzie, upały, pożary, burze czy mrozy bezpośrednio zagrożą życiu ludzi.

- Zmiany klimatu wpływają na intensywność, częstotliwość, czas trwania i miejsce występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych - powiedziała Stephanie Herring, naukowiec z Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery NOAA.

"Trzeba walczyć"

- Udało nam się pokazać, że globalne ocieplenie nie dotyczy jedynie niedźwiedzi polarnych i topniejącej pokrywy lodowej, ale dotyka także nas, nasze rodziny i naszą przyszłość - stwierdziła Gina McCarthy działaczka Agencji Ochrony Środowiska. - Globalne ocieplenie zmienia każdy region USA i musimy z tym walczyć - zaapelowała.

Raport jest dziełem kilkuset naukowców z uczelni z całego USA, a powstał w ramach prezydenckiego planu, który zapowiada zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez Stany Zjednoczone do 2050 roku o 28 procent.

Wpływa na psychikę

Daniel Dodgen z Ministerstwa Zdrowia i Pomocy Humanitarnej Stanów Zjednoczonych podkreślił, że zmiany klimatu odzwierciedlą się także na kondycji psychicznej ludzi. Utrata domów, pracy, członków rodzin nie należy do przyjemnych doznań.

Model klimatyczny temperatury i opadów do 2100 roku
Model klimatyczny temperatury i opadów do 2100 rokuNASA

Autor: AD/map / Źródło: weather.com, newsmax.com

Pozostałe wiadomości