Najnowsze

Ranni strażacy i nieznośny upał. Hiszpania i Portugalia zmagają się z pożarami

Najnowsze


Hiszpańscy strażacy walczą z pożarem na terenie Wspólnoty Madrytu, który wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek. Niebezpieczna sytuacja panuje również w Portugalii, gdzie rannych zostało trzech strażaków.

Dyrektor służb ratowniczych Wspólnoty Madrytu Carlos Novillo powiedział w poniedziałek, że strażacy wydzielili strefę wokół pożaru, który w niedzielę wybuchł w rejonie miasta Robledo de Chavela (około 60 kilometrów od Madrytu). Teraz za pomocą samolotu chcą zrzucić wodę, która pozwoli ugasić ogień.

"Będziemy przygotowani, jeśli pożar zmieni swoją pozycję"

- Na razie nie ma żadnego zagrożenia. Będziemy przygotowani, jeśli pożar zmieni swoją pozycję - powiedział Carlos Novillo na nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Na nagraniach udostępnionych przez agencję informacyjną Reutera widać kłęby czarnego dymu unoszące się nad stromymi, zarośniętymi zboczami oraz walkę strażaków z żywiołem. Na miejscu nocą pracowało 16 zastępów straży pożarnej oraz trzy samoloty.

Przyczyną wypadek?

Rzeczniczka służb ratunkowych poinformowała, że kilka domów zostało ewakuowanych jako środek zapobiegawczy, ale żadna społeczność nie jest zagrożona. Nie była w stanie potwierdzić źródła pożaru. Jednak, jak podają lokalne media, wszystko wskazuje na to, że do powstania pożaru przyczynił się wypadek motocyklu, który zaczął płonąć, doprowadzając do pożaru trawy przy jednej z autostrad.

W Hiszpanii jest obecnie bardzo gorąco, temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza, co dodatkowo utrudnia akcję gaśniczą strażaków.

Temperatura maksymalna w Hiszpanii 2 sierpnia (wetteronline.de)wetteronline.de

Niebezpiecznie w Portugalii

Z pożarami zmaga się także Portugalia. Trzech strażaków zostało rannych w nocy z niedzieli na poniedziałek podczas gaszenia pożarów lasów w okolicach Porto na północy kraju. Z informacji telewizji RTP wynika, że w poniedziałek rano walka z żywiołem koncentruje się w okolicach największych miast tego kraju - Lizbony oraz Porto.

Według portugalskiej obrony cywilnej rano w okolicach miasta Valongo w dystrykcie Porto trwało dogaszanie dużego pożaru lasów, w którym rannych zostało trzech strażaków. Ich życiu, jak zapewniły służby medyczne, nie zagraża niebezpieczeństwo.

Walka z ogniem prowadzona jest również na terenie aglomeracji lizbońskiej. Największe pożary występują tam w okolicach miast Oeiras, Loures i Torres Vedras.

Władze obrony cywilnej wydały alert o możliwości pojawienia się w poniedziałek kolejnych pożarów na terenie niemal wszystkich dystryktów kraju w związku z trwającymi trzy tygodnie upałami i porywistym wiatrem.

W lipcu w Portugalii w walce z pożarami zginęło czterech strażaków, a ogień strawił kilkadziesiąt tysięcy hektarów lasów, łąk i terenów uprawnych.

Poniższa mapa prezentuje pożary w Hiszpanii i Portugalii. Niebieski kwadrat oznacza pożary w ciągu ostatnich 30 dni, a pomarańczowy - pożary w ciągu 7 dni.

Pożary w Hiszpanii i Portugalii w ciągu ostatnich 30 dni (European Forest Fire Information System)EFFIS

Autor: dd/aw / Źródło: Reuters, El Mundo, PAP

Pozostałe wiadomości