Najnowsze

Pył znad Sahary dotarł do Polski

Najnowsze

[object Object]
Pył znad Sahary w północnej PolsceKontakt 24
wideo 2/5

Do Polski we wtorek dotarła chmura pyłu znad Sahary. Zdjęcia zmętnionego przez to zjawisko nieba dostaliśmy od Was na Kontakt 24.

WIDZIALEŚ COŚ CIEKAWEGO? WYŚLIJ NAM ZDJĘCIE NA KONTAKT 24

"Chmura pyłu z Sahary na niebie nad moim domem w Dobrej Szczecińskiej, w województwie zachodniopomorskim" - napisał Reporter 24 o nicku macheck84. Zdjęcie zmętnionego nieba w swojej okolicy uchwycił we wtorek rano.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zarejestrował zwiększoną koncentrację pyłów nad Bałtykiem Południowym, która będzie obecna nad naszych krajem we wtorek i w środę. Stopniowo ulegnie rozproszeniu i odsunięciu dalej na wschód.

Zdjęcie satelitarne

Na specjalnej barwnej kompozycji satelitarnej kolorem różowo-jasnoczerwonym oznaczono wyraźny ślad zwiększonej koncentracji pyłów nad Bałtykiem Południowym. Zdjęcie opublikował IMGW.

Zdjęcie satelitarne pyłu znad Sahary (IMGW-PIB, EUMETSAT)IMGW-PIB, EUMETSAT
Zanieczyszczenie powietrza kurzem we wtorek o godzVentusky.com

Zwiększona koncentracja zanieczyszczeń

Jak zauważają synoptycy IMGW, pyły zawieszone mają istotne znaczenie dla naszego układu oddechowego. Należy podkreślić, że okresie zimowym głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest niska emisja z przydomowych kotłowni (zwłaszcza węglowych, drzewnych), a także ruch samochodowy w warunkach słabego przewietrzenia miasta. Obecność pyłu saharyjskiego może dodatkowo zwiększać koncentrację zanieczyszczeń.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia między innymi z Warszawy czy Częstochowy, nadesłane przez Reporterów 24.

Autor: anw/dd / Źródło: Kontakt 24, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/macheck84

Pozostałe wiadomości