Pył saharyjski nad Polską. Powietrze mętne, samochody przysypane

Pył znad Sahary dotarł nad Polskę
Kontakt 24 / Reporterzy 24, sat24Pył znad Sahary dotarł nad Polskę

W niedzielę nad Polskę dotarł pył znad Sahary. Reporterzy 24 przesyłali do nas zdjęcia, na których doskonale go widać. Według synoptyka cyrkulacja atmosferyczna sprzyja temu zjawisku.

Zmętnienie atmosfery spowodowane pyłem wystąpiło m.in. Na południu i w centrum Polski. Na skrzynkę Kontaktu 24 dostaliśmy wiele zdjęć, na których wyraźnie widać pył zawieszony w atmosferze.

Jak poinformował Artur M, "w dniu dzisiejszym nad naszym krajem można było obserwować piasek/pył znad Sahary w postaci charakterystycznego zmętnienia nieba". Wystąpiło ono na Mazowszu, w miejscowości Strzała. XienciuBB zarejestrował "wiatr z Sahary" we wsi Chybie w. woj. śląskim. Pył nad Podkarpaciem uchwycił także użytkownik Fotografia pasja ktora uzaleznia. Widać go było nie tylko w powietrzu, lecz także na samochodach.

Wszystko przez południową cyrkulację

Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek potwierdziła, że obecnie panująca cyrkulacja sprzyja napływowi saharyjskiego pyłu nad nasz kraj. Na wschód od Polski znajduje się centrum wyżu Leo. Gdy wyż jest silny, a na zachodzie Europy występuje niż, tworzy się szeroka strefa napływu powietrza z południa i południowego wschodu. Taka cyrkulacja powoduje, że ciepłe powietrze może przynieść pył znad Sahary nawet do Polski. Stoi on za zmętnieniem atmosfery, co dobrze widać na zdjęciach przesłanych przez Reporterów 24. Pył saharyjski można także zauważyć na obrazach satelitarnych, gdzie widoczny jest jako białawe smugi.

Zauważyliście może zmętnienie atmosfery lub macie ciekawe zdjęcia tego zjawiska? Przesyłajcie je na Kontakt 24.

Autor: zupi/map / Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24, sat24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24 / Artur M

Pozostałe wiadomości