Najnowsze

Puszcza Białowieska może zniknąć

Najnowsze

W Puszczy Białowieskiej żyje 20 tys. gatunków zwierząt

To ostatni las w Europie, do którego można wejść i zobaczyć jak wyglądał osiem tysięcy lat temu. Wkrótce może się to jednak zmienić za sprawą niszczycielskiej działalności człowieka. Działacze Greenpeace apelują o ograniczenie wycinki drzew, która prowadzi do postępującej degradacji unikatowego terenu Puszczy Białowieskiej.

Członkowie Greenpeace Polska zwracają uwagę, że od czasów Jagiellonów, przez setki lat, aż do I Wojny Światowej, Puszcza Białowieska była pod ochroną.

Relikt ogromnej prapuszczy

Przez ostatnie kilkanaście lat puszcza była silnie eksploatowana. Wycinka obejmowała naturalne drzewostany, które stanowią o wyjątkowym charakterze tego lasu. Wycinano również stare, także ponad 100-letnie drzewa oraz przekształcano całe fragmenty lasu, zamieniając ich pierwotny charakter w zwykłe plantacje drzew.

Mimo to w Puszczy Białowieskiej zachowały się fragmenty naturalnego lasu, który nie był sadzony ręką człowieka. Zdaniem naukowców to właśnie one stanowią warte wiele miliardów dolarów biologiczne laboratorium dla naukowców z całego świata.

Meble z białowieskich drzew

Niestety, jak przypomina Greenpeace, regularne wycinanie drzew przerywa ciągłość naturalnych procesów ekologicznych. Naukowcy biją na alarm – to ostatni dzwonek żeby zachować puszczański charakter tego lasu.

Dodają, że blisko 30 proc. powierzchni Polski pokrywają lasy gospodarcze. Wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej to zaledwie 0,3% z ponad 30 mln. metrów sześciennych pozyskiwanego rocznie w kraju drewna. Nie trzeba więc wycinać ich z terenu puszczy, która ich zdaniem warta jest prawdziwą fortunę w porównaniu do zysków ze sprzedaży drewna.

Zadecyduje minister środowiska

Greenepace Polska zwraca uwagę, że deklarowane w ubiegłym roku przez byłego ministra środowiska i Generalnego Dyrektora Lasów Państwowych zmniejszanie pozyskiwanego z Puszczy Białowieskiej drewna, nie zostały zrealizowane.

W związku z tym organizuje zbiórkę podpisów pod petycją o odrzucenie 10-letniego planu urządzania lasu, który zakłada roczną wycinkę drzew na poziomie ponad 100 tys. metrów sześciennych. Ma ona trafić do nowego ministra środowiska, Marcina Korolca.

PODPISZ PETYCJĘ

Autor: ls/ms / Źródło: Greenpeace Polska

Pozostałe wiadomości