Pustynia zamieniona w ogród. W 25 lat

Po lewej zdjęcie wykonane w 1987 roku, po prawej w 2012

25 lat temu była tam pustynia i nic więcej. Dzisiaj rosną zboże, owoce i warzywa. Jak to możliwe? Rząd Arabii Saudyjskiej zainwestował w nowoczesne technologie, a woda potrzebna do produkcji roślin znalazła się głęboko pod ziemią. NASA publikuje zdjęcia pustynnego skrawka zrobione przez satelitę w 1987 i 2012 roku.

Rząd Arabii Saudyjskiej zainwestował i po 25 latach na suchej pustynnej ziemi rosną ponad 23 kilometry kwadratowe zbóż, owoców i warzyw.

Technologia i natura

Wszystko dzięki nowoczesnym technologiom oraz wodzie znalezionej przez badaczy pod ziemią. Według obliczeń złoże jest duże i mogłoby wystarczyć na 50 lat nawadniania terenu i jego sukcesywnego poszerzania.

By dostać się do źródła badacze musieli przewiercić się aż kilometr w głąb ziemi, by móc swobodnie korzystać ze złoża wody.

Podsumowanie po latach

NASA, której satelity na bieżąco fotografują naszą planetę, porównuje zdjęcia z 1987 i 2012 roku pokazujące ogrom sukcesu Arabii Saudyjskiej.

Na zdjęciu sprzed 25 lat nie ma najmniejszej zielonej plamki, która reprezentuje roślinność. Natomiast teraz ciężko znaleźć skrawek, na którym jest tylko piasek.

Autor: ar/ŁUD / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości