Punktowe burze od Podlasia po Dolny Śląsk utrzymały się aż do wieczora

Prognoza pogody na wtorek
Prognoza pogody na wtorek
TVN Meteo
TVN MeteoPrognoza pogody na wtorek

Wczesnym wieczorem rozproszone burze wciąż jeszcze przechodziły przez wschodnie regiony Polski: Podlasie i Lubelszczyznę. Grzmiało też na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Lokalne wyładowania w pasie od Dolnego Śląska po Podlasie występowały aż do zapadnięcia nocy.

Jak informowała przed godz. 18.00 synoptyk TVN Meteo Arleta Unton- Pyziołek, rozproszone burze, na ogół słabe, występowały w województwach: podlaskim (w rejonie Białegostoku i Hajnówki oraz Ciechanowca), lubelskim (w rejonie Dęblina), opolskim (w rejonie Opola i Prudnika), dolnośląskim (w rejonie Wrocławia, Wałbrzycha i Bolesławca). Natężenie opadów mogło osiągać 10-15 l/mkw, a prędkość porywów wiatru do 80 km/h.

"Burze punktowo utrzymają się do wieczora w pasie od woj. dolnośląskiego i opolskiego przez łódzkie, świętokrzyskie po lubelskie, mazowieckie i podlaskie" - zapowiadała synoptyk.

Grzmi od południa

Późnym popołudniem wyładowania występowały w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim i świętokrzyskim. Wcześniej również aktywność burzowa skupiała się na południu i wschodzie Polski - nad województwami podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim i śląskim.

Po godz. 12.00 wyładowania występowały m.in. w stolicy, a także w pasie Ostrowiec Świętokrzyski-Kraśnik Fabryczny-Lublin (woj. lubelskie i świętokrzyskie). Grzmiało w także w rejonie Dęblina i Białej-Podlaskiej (woj. lubelskie) oraz w pasie Ciechanowiec-Bielsk Podlaski-Hajnówka-Gródek (woj. podlaskie). Burza pokazała się także w woj. dolnośląskim w rejonie Świdnicy.

Chmury konwekcyjne

Synoptyk wyjaśniła genezę wtorkowych burz. - Polska usiana jest rozwijającymi się, w dość chłodnej masie powietrza, chmurami konwekcyjnymi, z których pada przelotny deszcz - tłumaczyła. - To świetnie widać na zdjęciu radarowym - dodała.

Burze w Polsce w godz. 15.30-17.30blids.de

Legenda: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.

Relacje z burz i opadów przechodzących przez Polskę przychodzą na Kontakt Meteo:

Autor: mb, js/rp,mj / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt Meteo/Pawel_Reducha

Pozostałe wiadomości