Pterozaury żyły za kręgiem polarnym

Autor:
anw
Źródło:
sciencedaily.com, PAP
Szczątki prawdopodobnie największego pterozaura trafiły do muzeum
Szczątki prawdopodobnie największego pterozaura trafiły do muzeumTVN24 BiS
wideo 2/4
TVN24 BiSSzczątki prawdopodobnie największego pterozaura trafiły do muzeum

Z analizy kości pterozaurów, które znaleziono w Australii, wynika, że te latające gady żyły za kręgiem polarnym. Potrafiły przetrwać w trudnym środowisku - poinformowali na łamach "Historical Biology" autorzy badań.

Zespół naukowców potwierdził, że liczące 107 milionów lat kości pterozaurów, odkryte ponad 30 lat temu w Australii, są najstarszym tego rodzaju znaleziskiem na tym kontynencie. Dają one wgląd w życie tych potężnych, latających gadów.

Pterozaury żyły w obrębie kręgu polarnego

Naukowcy poddali analizom częściowo zachowaną kość miednicy i niewielką kość pochodzącą ze skrzydła. Okazało się, że szczątki tych latających gadów należą do dwóch osobników. Kość miednicowa - do pterozaura, którego rozpiętość skrzydeł przekraczała dwa metry, a niewielka kość ze skrzydła - do młodego osobnika, pierwszego niedorosłego, którego skamieniałość odkryto w Australii. Jak powiedziała kierowniczka badań, doktorantka Adele Pentland z Curtin’s School of Earth and Planetary Sciences z Perth (Australia), w okresie kredowym (145-66 milionów lat temu), Australia była wysunięta bardziej na południe, a obszar stanu Wiktoria, gdzie znaleziono skamieniałość, znajdował się w obrębie kręgu polarnego.

Pterozaur (zdjęcie poglądowe)Shutterstock

W związku z takim położeniem geograficznym przez całe tygodnie nie pojawiało się tam słońce. Mimo tak trudnych warunków pterozaury jednak potrafiły tam przetrwać. - To dowód na to, że pterozaury znalazły sposób, na przetrwanie w tak trudnych warunkach - zauważyła Pentland. O odkryciu naukowcy napisali w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Historical Biology".

Migracje pterozaurów

Naukowcy zastanawiają się, czy pterozaury odbywały sezonowe wędrówki w cieplejsze strony, żeby wydać potomstwo. Na razie, z braku większej liczby skamieniałości, niemożliwe jest rozstrzygnięcie tej kwestii.

- To tylko kwestia czasu, kiedy będziemy w stanie ustalić, czy pterozaury migrowały na północ podczas surowych zim, aby się rozmnażać, czy też przystosowały się do warunków polarnych. Znalezienie odpowiedzi na to pytanie pomoże naukowcom lepiej zrozumieć te tajemnicze latające gady - powiedziała Pentland.

Doktor Tom Rich z Museums Victoria Research Institute powiedział, że wspaniale jest widzieć owoce badań wyłaniające się z ciężkiej pracy w miejscu, w którym odkryto skamieniałości dinozaurów. Miejsce to nazywa się Dinosaur Cove.

- Te dwie zbadane skamieniałości były wynikiem wysiłku ponad 100 ochotników, który od ponad dekady tam pracowali - zauważył doktor Rich.

Autor:anw

Źródło: sciencedaily.com, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości