Najnowsze

Ptasie reality show. Podglądaj życie Szuwarka i RoSzponki

Najnowsze

Szuwarek i RoSzponka w oku kamery
Szuwarek i RoSzponka w oku kameryEcha Leśne/rybolowy.pl
wideo 2/6

Szuwarek i RoSzponka to para rybołowów, które można podglądać przez całą dobę. W ich gnieździe dzień po uruchomieniu transmisji pojawiło się pierwsze jajo.

W gnieździe Szuwarka i RoSzponki, które znajduje się na terenie Nadleśnictwa Lipka w północno-zachodniej części kraju, umieszczono kamerę monitorującą zachowania ptaków. Dzięki temu można oglądać to ptasie reality show na żywo.

Co więcej - zaledwie jeden dzień po uruchomieniu transmisji, w piątek, w gnieździe pojawiło się pierwsze jajo.

Ptasi celebryci

"To prawdziwa gratka ornitologiczna, bo gniazdujących par w Polsce jest zaledwie 24" - poinformowała Magdalena Stępińska z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

Gniazdo, które można obserwować, utworzone jest na sztucznej platformie znajdującej się na słupie linii przesyłowej wysokiego napięcia. W nocy jest ono podświetlone bardzo słabym światłem podczerwonym, które umożliwia obserwację, jednak jest niewidoczne dla zwierząt. W ten sposób można podglądać życie Szuwarka i RoSzponki przez całą dobę.

Słynna para rybołowów już od 20 lat gniazduje na terenie Nadleśnictwa Lipka. Od pięciu lat można obserwować je na żywo. Transmisja dostępna jest na stronie internetowej Lasów Państwowych.

Obserwacja i ochrona

W ubiegłym roku członkowie Komitetu Ochrony Orłów wspólnie z leśnikami zamontowali na młodym rybołowie nadajnik GPS. Dzięki temu mogli śledzić ich migracje:

Rybołów otrzymał nadajnik (Lasy Państwowe)
Rybołów otrzymał nadajnik (Lasy Państwowe)Lasy Państwowe

Autor: amm/aw / Źródło: rybolowy.pl

Źródło zdjęcia głównego: Echa Leśne/rybolowy.pl

Pozostałe wiadomości