Najnowsze

Pszczoły z dachu katedry Notre Dame przetrwały pożar. "Myślałem, że ule spłonęły"

Najnowsze


Pszczoły z dachu katedry Notre Dame ocalały po pożarze, który wybuchł w poniedziałek. - Kiedy pszczoły wyczuwają ogień i dym, bronią swojej królowej i miodu. Ten gatunek, czyli pszczoła miodna, nie opuszcza swojego ula - powiedział Nicolas Géant, pszczelarz z katedry Notre Dame.

W poniedziałek 15 kwietnia potężny pożar wybuchł w słynnej paryskiej katedrze Notre Dame. Przez płomienie zawaliła się iglica i główna część dachu świątyni, strażakom udało się jednak ocalić główną strukturę budowli, a także część najcenniejszych trzymanych w niej relikwii i dzieł sztuki.

Dowiedz się więcej o pożarze w Notre Dame

Na dachu katedry od 2013 roku stały trzy ule. Jeszcze w czwartek rano myślano, że wszystkie spłonęły, a wraz z nimi i pszczoły.

- W każdym ulu znajdowało się około 60 tysięcy pszczół - mówił w rozmowie z portalem ABC Nicolas Géant, pszczelarz z katedry Notre Dame.

Ule ocalały

Początkowo nikt nie wiedział, czy pszczoły przetrwały pożar. Na zdjęciach z drona, które opublikowano już po ugaszeniu ognia, widać jednak trzy ule, które są w nienaruszonym stanie. Płomienie ich nie dosięgnęły.

- Pszczoły żyją. Do rana nie miałem żadnych wiadomości - poinformował w czwartek Nicolas Géant. - Na początku myślałem, że trzy ule spłonęły. Ale później zobaczyłem na zdjęciach, że tak się nie stało - mówił. Dodał, że rzecznik katedry potwierdził, że pszczoły wchodzą i wychodzą z uli.

- Kiedy pszczoły wyczuwają ogień i dym, bronią swojej królowej i miodu. Ten gatunek, czyli pszczoła miodna, nie opuszcza swoich uli - wyjaśnia Géant.

Stoją tam od lat

Ule na dachu katedry są częścią paryskiego projektu dotyczącego różnorodności biologicznej, w którym pszczele rodziny rozmieszczono po całym mieście, w parkach i na charakterystycznych zabytkach.

Jak mówił Nicolas Géant, od wieków istnieje wspaniała więź między kościołem a pszczołami. Dodał, że wielu duchownych miało wpływ na to, jak wygląda współczesne pszczelarstwo. Przykładem może być opactwo brata Adama w Buckfast w Anglii.

Autor: anw/aw / Źródło: ABC News, ENEX, iberation.fr

Pozostałe wiadomości