Najnowsze

Pszczoła, osa, trzmiel czy szerszeń? Jak rozróżnić te owady?

Najnowsze


Czym się różni pszczoła od osy? A szerszeń od trzmiela? Czy trzmiel to to samo co bąk? Sprawdźcie, jakie są różnice pomiędzy tymi owadami.

Lato w pełni. Razem z nim towarzyszą nam owady. Pszczoły, osy, trzmiele i szerszenie. Wiele osób myli te owady.

Pszczoła

Pszczoła to owad o różnym ubarwieniu. Często spotyka się je w barwach od czarnego, po ciemnobrązowy, żółty aż do czerwonopomarańczowego. Łatwo je również odróznić od innych, podobnych owadów przez specyficzne żyłki na przednim skrzydle. Pszczołę łatwo można pomylić z osą, jednak są one zwykle bardziej owłosione.

Pszczoła w obronie własnej popełnia samobójstwo. Owad, broniąc się, wbija żądło wyposażone w haczyki. W ten sposób pszczoła razem z żądłem traci swoje wnętrzności i umiera.

Jad pszczeli najczęściej powoduje obrzęk. Niebezpieczny jest tylko dla osób, które mają alergię lub w przypadku wielu użądleń. Życie człowieka może być zagrożone przy około stu użądleniach.

Pszczoły miododajne żyją w społeczeństwach w zbudowanych pionowych plastrach z wosku. Owady te zakładają kolonie, w których żyje od kilku do kilkudziesięciu tysięcyosobników. Każde społeczeństwo składa się z królowej matki, trutni i robotnic.

Owady te są bardzo pożyteczne. Zbierają one nektar, pyłek i w ten sposób zapylają rośliny owadopylne, takie jak drzewa owocowe i rzepak. W ten sposób zapewniają różnorodność gatunkową roślin. Pszczoły to najlepsze owady zapylające. Dzieje się tak między innymi dlatego, że występują w dużych rojach. Nieraz rolnicy zakładają równolegle pasieki.

Osa

Osy są mniejsze i smuklejsze od pszczół. Charakteryzują się przewężeniem na ciele (stąd mówi się, że talia osy). Owady te najczęściej ubarwione w geometryczne żółto-czarne pasy.

Użądlenie osy jest bolesne, ale zazwyczaj nie jest niebezpieczne (poza osobami uczulonymi). Osy są owadami pożytecznymi w ludzkim otoczeniu, mimo że bywają uciążliwe. Owady te unicestwiają w naszym otoczeniu szkodniki i inne dręczące ludzi "robaki". Osy żywią się bowiem nie tylko nektarem kwiatów, owocami czy sokami, ale również zwierzętami. Likwidują więc takie owady jak komary, muchy czy meszki.

Szerszeń

Szerszeń jest największymi owadem spośród osowatych w Europie. Są koloru żółto-brunatno-czerwonego, z charakterystycznym, czarnym wzorem na odwłoku.

Użądlenie szerszenia, wbrew panującej opinii, jest niebezpieczne tylko dla osób z alergią na jad owadów błonkoskrzydłych. Szerszenie często bywają pożyteczne. Żywią się innymi owadami, szkodnikami. Jednak zjadają również ważne dla człowieka pszczoły, niszczą drzewa owocowe i owoce, powodują szkody w leśnictwie i sadownictwie. Mogą również niszczyć drewniane konstrukcje.

Trzmiel

Trzmiel to duża, krępa i owłosiona pszczoła. Najczęściej występuje w czarnym ubarwieniu z żółtymi lub ciemno-żółtymi pasami. W naszym kraju bardzo dużo osób myli go z bąkiem. Trzmiele podlegają ochronie gatunkowej.

Autor: mab/mk / Źródło: wikipedia.org, zlobek.legionowo.pl

Pozostałe wiadomości