Najnowsze

Psy ewoluowały dzięki śmieciom?

Najnowsze

Twój pies grzebie w śmietniku? To świadectwo tego, skąd może pochodzić

Psy mogły wyewoluować na śmietnikach pierwszych rolników - wynika z badań szwedzkich naukowców. W DNA tych zwierząt odleziono geny zaangażowane w trawienie skrobi. Było ich więcej niż u wilków.

Jeśli macie psa, pewnie przywykliście do tego, że jednym z jego ulubionych zajęć jest grzebanie w śmietniku w poszukiwaniu czegoś, co można by zjeść. Takie zachowanie może świadczyć o tym, że psy wyewoluowały z wilków, które miały okazję żywić się resztkami pochodzącymi z upraw pierwszych rolników.

Więcej genów zaangażowanych w trawienie skrobi

Nie wiadomo, kiedy dokładnie nasi przodkowie udomowili psy. Dzięki badaczom ze szwedzkiej Uppsali powrócono do rozważania hipotezy, która mówi: psy wyewoluowały z wilków, które żywiły się resztkami pozostawionymi przez pierwszych rolników. Na skutek tego, zaczęły wieść życie przy człowieku.

Naukowcy, na czele których stanął Erik Axelsson, przebadali DNA 50 psów różnych ras - od cocker spanieli po owczarki niemieckie. Potem porównali je z materiałem genetycznym 12 różnych wilków. Okazało się, że psy mają więcej genów zaangażowanych w trawienie skrobi, co pozwalało im jeść pszenicę bądź inne zboża pozostawiane przez ludzi.

Ewolucja na śmietniku

- Wiele wskazuje na to, że kiedy ludzie osiedli i zaczęli uprawiać rośliny, stworzyli nowe źródło pożywienia dla wilków, a mianowicie resztki. To one mogły sprawić, że wilki stały się psami - powiedział dziennikowi "Nature" Erik Axelsson. - Nie oznacza to nic innego jak to, że psy ewoluowały dzięki śmieciom - dodał.

Autor: map//kdj / Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości