"Przypomnimy sobie, co to szaruga"

Niż Ekkehard nad Europą

Niż, który dał się we znaki Niemcom, nadchodzącej doby przejdzie przez Polskę, jutro znajdzie się nad Białorusią. Ekkehard, bo tak mu na imię, sprawił, że w środkowej części Niemiec i na południu grubość pokrywy śnieżnej wynosi od 5 cm do nawet 40 cm. Opady śniegu i śniegu z deszczem spowodowały znaczne utrudnienia w komunikacji.

Nam też da się we znaki, chociaż nie tak mocno, jak u zachodnich sąsiadów. Tej nocy padać będzie deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg. Na Podlasiu, Suwalszczyźnie, Mazurach i Warmii spadnie do 3 cm śniegu, w górach i obszarach podgórskich od 5 do 20 cm śniegu.

Opadom będzie towarzyszył wiatr, którego prędkość w porywach na zachodzie i południu wyniesie do 60 km/godz., a w górach - do 100 km/godz.

W czwartek 8 grudnia opady będą słabnąć od zachodu. Pojawią się deszcz ze śniegiem i śnieg. Na Podlasiu, Suwalszczyźnie, Mazurach i Warmii spadnie do 1-2 cm śniegu, w Karpatach - od 5 do 10 cm śniegu, przez co drogi będą śliskie. Wiatr powieje z prędkością do 60 km/godz., w górach - do 100 km/godz.

W kolejnych dniach pogoda w Polsce może powodować utrudnienia w gospodarce, komunikacji, i w zwykłym życiu obywatela. W piątek wystąpią opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Wiatr osiągnie, w porywach, na Wybrzeżu do 90-110 km/godz., na pozostałym obszarze kraju natomiast do 70-80 km/godz.

W sobotę wystąpią przelotne opady śniegu i śniegu z deszczem. Wiatr, w porywach, osiągnie na północy do 90-100 km/godz. Na pozostałym obszarze natomiast do 80 km/godz. Niedziela na północy charakteryzować się będzie przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem i śniegu. Wiatr będzie już słabszy, w porywach do 60 km/godz.

Po miesiącach spokoju przypomnimy sobie co to szaruga.

Inne wpisy autorki przeczytasz tu

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości