Przetrwają tylko najtłustsze? Taki jest skutek spędzania lata bez fok

Niedźwiedzie polarne żyją na lodzie morskim

Solidny zapas tkanki tłuszczowej dla niedźwiedzi polarnych z Zatoki Hudsona to szansa na przeżycie, jak wynika z badań kanadyjskich naukowców. W obliczu postępujących zmian klimatycznych zwierzęta te dłużej przebywają na lądzie, przez co są pozbawione dostępu do głównego źródła pożywienia - fok.

Badacze, na czele których stał Seth Cherry z University of Alberta, przyjrzeli się niedźwiedziom polarnym z zachodniej częsci Zatoki Hudsona, ponieważ chcieli zbadać wpływ zmian klimatycznych na życie tych zwierząt. Osobniki z tego obszaru były dla nich szczególnie cennym obiektem badawczym - w okolicy, na której występują, latem lód topi się kompletnie, a potem ponownie zamarza w okresie od października do grudnia.

Niedźwiedzice z kołnierzami

Od 1991 do 1997 roku, a także od 2004 do 2009 roku badacze monitorowali ruchy 109 niedźwiedzic polarnych, które miały na sobie kołnierze pozwalające śledzić je za pomocą satelitów. Wybrano tylko samice, ponieważ u samców szyje są szersze od głów, przez co kołnierze nie mogą się utrzymać na miejscu. W tym samym czasie obserwowano także, również dzięki danym satelitarnym, stężenie lodu morskiego. W trakcie obserwacji potwierdzono znany naukowcom fakt, że niedźwiedzie polarne z Zatoki Hudsona przystosowały się do corocznego ubytku lodu morskiego. Każdego lata, kiedy lód zaczyna topnieć, migrują na ląd.

- Zebrane dane pokazały też, że niedźwiedzie polarne przybywają na ląd coraz wcześniej, a opuszczają go coraz później - mówi Cherry i Wyjaśnia, że to skutek zmian klimatycznych. Jak to przekłada się na życie niedźwiedzi polarnych?

Przetrwają najtłustsze

Ponieważ głównym źródłem pożywienia tych zwierząt są foki, a na te można polować jedynie na lodzie morskim, to okres, który niedźwiedzie polarne spędzają na lądzie to czas, w którym są pozbawione cennego pokarmu.

- Zmiany klimatyczne, które sprawiają, że lód topnieje szybciej, a formuje się później, prawdopodobnie mają negatywny wpływ na zdrowie okolicznych niedźwiedzi - mówi Cherry, dodając, że spośród wszystkich osobników największe szanse na przeżycie mają te najtłustsze. Źródłem energii, na którym muszą latem polegać, jest ich tłuszcz.

Autor: map/mj / Źródło: science daily

Pozostałe wiadomości