Najnowsze

Przed pylącymi roślinami uciekajcie nad morze

Najnowsze

Prognoza dla alergików na dzień 09.07
Prognoza dla alergików na dzień 09.07

Na najbliższe dni mamy dobre wiadomości dla alergików. Wiele uczulających roślin kończy swój sezon pylenia. Ponadto w górach i nad morzem stężenie pyłków jest o wiele niższe niż w miastach, więc warto wybrać się tam na wakacyjny wypoczynek.

Trawy, które mają silne właściwości uczulające, stopniowo zmniejszają pylenie. Niestety wciąż na przeważającym obszarze kraju stężenie ich pyłków jest bardzo wysokie, a lokalnie na terenach podmiejskich oraz w pobliżu niekoszonych trawników nawet bardzo wysoki. Jeśli chodzi o tereny górskie, to w niższych partiach gór stężenie pyłku traw jest jeszcze bardzo wysokie, a wysokich górach, powyżej 1000 m n.p.m. – bardzo niskie.

Bylica i komosa zaczynają pylenie

Równie silne właściwości uczulające ma bylica, która aktualnie jest na początku sezonu pylenia. Stężenie jej pyłku stopniowo wzrasta, ale w najbliższych dniach będzie niskie. Dopiero w drugiej dekadzie lipca w całym kraju osiągnie wartości średnie.

Komosa, podobnie jak bylica, jest na początku sezonu pylenia. Stężenie jej pyłku jest na przeważającym obszarze kraju średnie, a na Wybrzeżu i północnym wschodzie kraju oraz w górach niskie.

Pokrzywa w szczycie sezonu

Pokrzywa o bardzo słabych właściwościach uczulających jest aktualnie w szczycie sezonu pylenia. Stężenie jej pyłku jest bardzo wysokie w całym kraju.

Babka o niskim i b. niskim stężeniu

W szczycie sezonu pylenia jest babka, ale spokojnie, ta ma słabe właściwości uczulające i nie stanowi dużego zagrożenia dla alergików. Stężenie jej pyłku prawie w całym kraju jest bardzo niskie, jedynie lokalnie w pobliżu nieskoszonych trawników porośniętych przez babkę lancetowatą i szerokolistną oraz na terenach podmiejskich wystąpić może niskie stężenie pyłku tych chwastów.

Szczaw kończy pylenie

Szczaw o słabych właściwościach uczulających kończy pylenie. Stężenie jego pyłku jest w całym kraju jest już bardzo niskie, jedynie na Pogórzu niskie.

Alternaria i cladosporium

Wyróżniamy dwa rodzaje grzybów mikroskopowych: cladosporium o słabych właściwościach uczulających i alternaria o silnych właściwościach uczulających. Obydwa są w szczycie sezony zarodnikowania. Stężenie ich zarodników jest wysokie i bardzo wysokie w całym kraju.

Nad morzem bezpiecznie

Na koniec dobra wiadomość dla alergików, którzy na miejsce wypoczynku wybrali Bałtyk. Według alergologów na morskich plażach przy wietrze wiejącym od strony morza, powietrze jest wolne od pyłku roślin.

Autor: mm/rs / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości