Najnowsze

Przed nami zmiana czasu. W Wielkanoc śpimy godzinę krócej

Najnowsze

Za 20 dni czeka nas zmiana czasu

W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki. Przygotujmy się na to, że tej nocy pośpimy godzinę krócej. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2 na 3.

Czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października. W 2016 roku zmiana czasu przypada na noc z Wielkiej Soboty na wielkanocną niedzielę tj. z 26 na 27 marca. Przejście na czas letni wiąże się z dodaniem jednej godziny. W związku z tym w nocy przed Wielkanocą będziemy spać krócej. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2 na 3.

Czasu nie zmieni m.in. Rosja

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie i obowiązuje ono niemal we wszystkich krajach europejskich. Wyjątkami są Islandia i Białoruś. Czasu na letni nie zmieni też Rosja.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.

Oszczędzanie energii?

Z założenia odbywająca się dwa razy w roku zmiana czasu miała przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, jednak opinie co do tych korzyści są podzielone.

Poniższy materiał filmowy z 2013 roku ukazuje, co Polacy sądzą o zmianie czasu:

Nie wszyscy są zachwyceni zmianą czasu (TVN24)
Nie wszyscy są zachwyceni zmianą czasu (TVN24)

Autor: AD/map / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości