Najnowsze

Przed nami wiele pogodowych utrudnień. Prognoza zagrożeń

Najnowsze

Prognoza pogody na niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/24

Aura w kolejnych dniach może sprawiać, że w wielu regionach Polski może zrobić się niebezpiecznie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał orientacyjną prognozę ostrzeżeń. Możemy spodziewać się oblodzeń i silnego wiatru.

W najbliższych dniach synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej planują wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i silnym wiatrem.

Obowiązują także ostrzeżenia pierwszego stopnia na nadchodzącą noc i niedzielny poranek.

Prognoza zagrożeń na niedzielę

W niedzielę mogą zostać wydane ostrzeżenia:

- pierwszego stopnia przed oblodzeniami na terenie województw: mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego. Synoptycy IMGW prognozują spadek temperatury powietrza w dzień poniżej 0 stopni Celsjusza;

- pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w województwach: łódzkim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim i opolskim. Prędkość wiatru w porywach ma osiągać 70-80 kilometrów na godzinę;

- pierwszego stopnia przed opadami śniegu w województwie śląskim. Miejscami opady w rejonach górskich mogą być o natężeniu umiarkowanym, powodującym przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 15 centymetrów.

Prognoza zagrożeń na niedzielęIMGW

Prognoza zagrożeń na poniedziałek

W poniedziałek aura także może stać się niebezpieczna. Na ten dzień synoptycy IMGW mogą wydać ostrzeżenia:

- pierwszego stopnia przed oblodzeniami w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskimi śląskim. Oblodzenia spowodują zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników;

- pierwszego stopnia przed silnym wiatrem na terenie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Wiatr w porywach będzie osiągał prędkość od 65 do 80 km/h.

Prognoza zagrożeń na poniedziałekIMGW

Prognoza zagrożeń na wtorek

Na wtorek IMGW planuje wydać w woj. pomorskim ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silny wiatrem. Synoptycy prognozują tam wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, a w porywach wiejącego z maksymalną prędkością dochodzącą do 75 km/h.

Prognoza zagrożeń na wtorekIMGW
Zimowe zagrożenia (RCB)RCB

Czym jest orientacyjna prognoza zagrożeń?

Według definicji IMGW: "prognoza zawiera orientacyjną informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i nie określa dokładnego czasu wystąpienia zjawiska".

Jak bezpiecznie jeździć zimą?tvn24

Autor: anw,dd/map / Źródło: tvnmeteo.pl