Najnowsze

Przebudzenie Etny. Lawa wylewała się z "leniwego, ale gwałtownego" krateru

Najnowsze

Jeden z największych wulkanów Europy - Etna znowu wybuchł
Twitter / ‏@dudu_amorim, ‏@Adnkronos, @VPannuti, @EtnaLive, Instagram / @eudima87, @s_bonannoJeden z największych wulkanów Europy - Etna znowu wybuchł

Największy aktywny wulkan w Europie wybuchł w nocy z 2 na 3 grudnia. Etna wypluwała magmę oraz popiół z krateru Voragine.

Wulkan Etna wybuchł w nocy ze środy na czwartek. Erupcja była krótka, ale bardzo intensywna, a apogeum przypadało między godz. 3.30 a 4.

Lawa wylewała się z krateru Voragine, jednego z czterech szczytów Etny. Aktywność wulkaniczna na tym obszarze rozpoczęła się mniej więcej miesiąc temu.

Uśpiony potwór

Wulkanolog obserwatorium Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii Boris Behncke uważa, że mimo iż krater Voragine nie jest aż tak aktywny jak pozostałe, nie należy go ignorować.

- Zawsze mówiłem, że krater Voragine jest bardziej leniwym szczytem Etny, ale potencjalnie bardziej gwałtownym - twierdzi Behncke.

Po wybuchu Etny niebo pociemniało od popiołu i dymu, które zasłoniły słońce nad regionem Kalabria. "Czarne chmury" po erupcji przemieszczały się nad Kalabrię i Cieśninę Mesyńską, oddzielającą od siebie Sycylię i południowy kraniec Półwyspu Apenińskiego. W wielu miejscach pojawiły się niedogodności związane z dużą ilością popiołu.

Jeden z największych wulkanów Europy

Etna jest stratowulkanem we Włoszech, znajdującym się na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Mając wysokość 3329 m, jest największym aktywnym wulkanem w Europie. Zajmuje powierzchnię 1190 km kw. i ma obwód liczący 140 km. Dzięki tak imponującym wymiarom, Etna jest największym z trzech aktywnych wulkanów we Włoszech, przy czym jest niemal trzykrotnie wyższa on drugiego w kolejności Wezuwiusza.

Autor: zupi/map / Źródło: MeteoWeb.eu, Science Daily

Źródło zdjęcia głównego: Twitter / ‏@dudu_amorim, ‏@VPannuti, @EtnaLive

Pozostałe wiadomości