Prószy śnieg i temperatury są głównie na minusie. Ale już niedługo się ociepli

Prognoza pogody na czwartek
Prognoza pogody na czwartek
TVN Meteo
TVN MeteoPrognoza pogody na czwartek

Ocieplenie przyszło, weszło do Polski od południa. Cieplejsze masy powietrza polarnego wkroczyły nad Śląsk, Małopolskę, Podkarpacie, Lubelszczyznę, Ziemię Łódzką, Wielkopolskę.

Jak informuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, w strefie styku zimnej masy powietrza arktycznego i cieplejszego polarnego, uformowała się szeroka strefa chmur, czyli front ciepły. Stąd opady śniegu występują od Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska przez centrum kraju, Mazowsze po Podlasie i Lubelszczyznę. Opady są na ogół słabe.

Na zdjęciu satelitarnym wykonanym 6 stycznia wyraźnie widać front pomiędzy pogodnym Pomorzem i przejaśnieniami na południu.

Zdjęcie wykonane 6 stycznia przez satelitę TerraNASA

Chłodny dzień

Temperatura w środę nad ranem mocno spadła na północy Polski, do -16 st. C w Szczecinie, -17 st. C w Gdańsku i -18 st. C w Suwałkach.

Natomiast na południu kraju spadła tylko do -4 st. C we Wrocławiu, -7 st. C w Katowicach i Krakowie, -9 st. C w Zakopanem.

Lokalnie do 3 stopni

W ciągu dnia temperatura na przeważającym obszarze kraju była ujemna, jednak lokalnie na południu przekroczyła 0 st. C. Podczas gdy temperatura maksymalna (w najcieplejszym momencie dnia) osiągnęła w Gdańsku -12 st. C, w Suwałkach -11 st. C, to już w Poznaniu -8 st. C, w Warszawie -5 st. C, a we Wrocławiu -1 st. C. Najcieplej było na Podkarpaciu, gdzie temperatura wzrosła w Lesku do 3 st. C, Krośnie i Nowym Sączu do 2 st. C, w Tarnowie i Zakopanem do 1 st. C.

Ma być coraz cieplej

Ocieplenie postępuje wolno ale wyraźnie. W czwartek temperatura maksymalna ma osiągnąć tylko -10 st. C na Suwalszczyźnie, ale w Poznaniu i Warszawie już -4 st. C, a we Wrocławiu i Opolu -1 st. C. Jest duże prawdopodobieństwo, że podobnie jak w środę, lokalnie w obszarach podgórskich temperatura po południu może być już dodatnia.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay (CC-BY-SA) / Simplitude

Pozostałe wiadomości