Najnowsze

Proszę wsiadać, drzwi zamykać. Kierunek Polska

Najnowsze

Czarny Staw

Do tej pory Polacy masowo wyjeżdżali za granicę, aby zobaczyć coś, czego w Polsce nie ma lub wypocząć mając gwarancję pięknej pogody. Prawdą jest, że w naszym kraju nie ma co liczyć na śródziemnomorską bryzę, upalne, kamieniste plaże i kolorowe rafy koralowe. Jednakże można znaleźć wiele wspaniałych, atrakcyjnych miejsc idealnie nadających się do wypoczynku.

Wszystko zależy od tego co kto lubi. Jeśli jesteśmy zapalonymi żeglarzami, to nie koniecznie musimy jechać do chorwackiego Splitu. Możemy pojechać dużo bliżej. Do wyboru mamy całą masę większych i mniejszych jezior kuszących pięknem przyrody i fantastycznymi warunkami do żeglowania.

Tatry, Beskidy, Góry Świętokrzyske... kuszą kilometrami szalaków, świetnie przygotowanymi miejscami do wspinaczki oraz bogactwm natury. Coraz popularniejsze stają się rejony wschodniej Polski.

- Promocja Suwalszczyzny, Lubelszczyzny, Kielecczyzny jest bardzo mocna. Coraz więcej ludzi szuka tutaj mejsca do odpoczynku. Podlasie, Białostocczyzna nie koniecznie związana z Augustowem, to są kierunki modne zwłaszcza w turystyce weekendowej - mówi Józef Ratajski.

- Jakiś procent turystów podjął decyzję o pozostaniu w kraju, ale to nie znaczy, że podjął decyzję o pozostaniu nad polskim morzem. Rozkład turystyki jest w tej chwili ogólnokrajowy. Bardzo dużo ludzi decyduje się na inne atrakcje turystyczne. Wybiera Lubelszczynę, Kieleckie, Mazury. Inne regiony. Potwierdzam więc tezę, że jakiś niewielki procent tych którzy zrezygnowali z Północnej Afryki zostaje w kraju - dodaje po chwili Józef Ratajski z Polskiej Izby Turystki.

W Biurach Paszportowych kolejek brak

- W Biurach Paszportowych wogóle nie ma tłumów. Sam jestem przykładem. Składałem wniosek nowy paszport. W dwa tygodne go otrzymałem. Kolejek więc brak. A w turystyce krajowej, jak wiadomo i tak paszportów nie potrzebujem - mówi Ratajski.

Do turystyki i pogody należy zawsze podchodzić w sposób optymistyczny. Przewżnie stosuje się w Polsce tak zwany czany PR. - Wczoraj usłyszałem, że 300 tysięcy ludzi nie jedzie nad polskie wybrzeże, to znaczy, że powinniśmy zamknąć natychmiast 50 ośrodków. Nie zgadzam się z tym ani trochę. Dzwoniłem do kilku ośrodków. W lipcu jest w nich pełne obłożenie - pociesza Józef Ratajski.

Weekendowa turystyka faktycznie może przeżywać pewne załamanie, z uwagi na niezbyt sprzyjającą podróżowniu pogodę. Najprawdopodobniej wygląda to tak, że w piątek ludzie słuchają prognozy synoptyków i w zależności od tego co powiedzą podejmują decyzję o kierunku swojego wyjazdu. Często weekendowi turyści wybierają miejsca bliżej swojego miejsca zamieszkania. Nie koniecznie muszą jechać nad polskie morze.

- W turystyce weekendowej prognoza pogody ma bardzo duże znaczenie. Jak nad morzem spodziewane są opady deszczu, a na Lubelszczyźnie ma nie padać, to wiadomo, że jedzie w tamten rejon bez opadów. Jest to bardzo pozytywne zjawisko z punktu widzenia rozkładu turystyki - dodaje Józef Ratajski z Polskiej Izby Turystyki.

Wrocław bardziej atrakcyjny, bo został stolicą

Wrocław miał zawsze bardzo dużo turystów. Mam nadzieję, że będzie miał ich jeszcze więcej. Tutaj duże znacznie odgrywa turystyka przyjazdowa, zwłaszcza turystów zza zachodniej granicy - mówi Ratajski.

Do Polski przyjeżdża coraz więcej turystów z zagranicy. Wśród nich sporo jest Anglików. Zaczynają przyjeżdżać turyści z krajów Skandynawskich.

- Ja ostatnio miałem okazję być w Hiszpanii. I Hiszpanie również powiedzieli, że mocno ich interesuje turystycznie nasz kraj. Sądzę, że Polska Prezydencja w Unii Europejskiej oraz zbliżające się EURO powinny pomóc w promocji Polski i nareszcie powinniśmy odnotować wzrost przyjazdów z zagranicy - twierdzi Józef Ratajski, Polska Izba Turystyki.

Przydałoby się więcej pieniędzy

- Jak na środki, które otrzymuje Polska Organizacja Turystyczna, robi maksymalnie dużo. Oczywiście jest to jednak za mało nawet w porównaiu do naszych konkurentów. Czesi, Węgierzy mają dwa, trzy razy więcej środków na promocję turystyki. Mam więc nadzieję, że tego typu wydarzenia, jak Euro 2012 i Polska Prezydencja, pomogą w tej promocji - żali się Ratajski.

Autor: usa/ms / Źródło: tvnmeteo.pl, tvn24

Pozostałe wiadomości