Najnowsze

Prognoza pogody ratuje Amerykę

Najnowsze

Prognoza pogody ratuje Amerykę

Susze, upały na południu Stanów, powodzie i tornada na równinach, a na Atlantyku najbardziej ruchliwa część huraganowego sezonu. To sprawia, że na amerykańskim rynku pojawia się coraz więcej firm w "biznesie" meteorologicznym.

Amerykanie, w dobie huraganów i tornad, czekają na pogodowe informacje, które sprzedają się jak świeże bułeczki. Podczas, gdy rząd zapewnia szerokiej publiczności świeżą, ale mało szczegółową prognozę pogody, gazety poradnikowe, handlowcy, korporacje zatrudniają swoich własnych meteorologów lub korzystają z komercyjnych firm meteorologicznych. Te dostarczają prognozy pogody dostosowane do określonego profilu zamawiającego.

- Dzięki nam, nasi klienci mogą wcześniej zabezpieczyć się przed ewentualnym ryzykiem. Są świadomi jakie wydarzenie pojawi się na pogodowym horyzoncie – mówi Matt Rogers, z Commodity Weather Group LLC.

Decyzje warte miliony

Linie lotnicze muszą widzieć, gdzie wiatr poniesie chmury popiołu wulkanicznego. Firmy budowlane chcą unikać wylewania betonu zaraz przed deszczem, który go znacznie osłabia.

- To są decyzje kosztujące miliony dolarów – mówi Peter Neilley, wiceprezes ds. globalnych usług prognozowania dla Weather Channel Companies.

Interes pogodowy kręci się dla tych, którzy umieją przetworzyć miliony bitów skomplikowanych danych dotyczących na przykład siły i drogi huraganów, do prostych, zwięzłych i przede wszystkim zrozumiałych informacji, często o charakterze handlowym.

Wszyscy chcą być meteorologami

Jedna trzecia meteorologów amerykańskich pracuje dla rządu, pozostała część zasila prywatny sektor pogodowy. Coraz więcej osób chce też zostać meteorologiem. Do 2018 ich liczba wzrośnie o 15 proc.

- Firmy uważają, że pieniądze wydane na wyspecjalizowane usługi meteorologiczne zwracają się później wielokrotnie, zwłaszcza w momencie uniknięcia niebezpieczeństwa – mówi Keith Seitte, dyrektor wykonawczy jednej z firm meteorologicznych.

Przytacza legendarny już przykład pociągów. W 2007 roku w Kansas szalało niszczycielskie tornado. Dzięki temu, że zaalarmowano Union Pacific o tym, że tornado zbliża się niebezpiecznie do miasta Greenburg. Dyspozytorzy w odpowiednim miejscu zatrzymali jadące do miasta pociągi. Tornado doszczętnie zniszczyło miasto. Jedynym budynkiem, który ocalał był miejscowy bar, szybko przekształcony w kostnicę. Dzięki meteorologicznym ostrzeżeniom uratowano chociaż pasażerów pociągów.

Prognozy pogody coraz dokładniejsze

Tak precyzyjnych informacji dostarcza się od dekady, może dwóch. Wszystko dzięki postępowi technologicznemu, który wpłynął na dokładność prognoz pogody.

Nowoczesny radar może pokazać z jak dużą prędkością przemieszcza się burza. Coraz więcej jest wydajnych programów komputerowych pozwalających na szybką analizę pokaźnej ilości danych. Informacje pogodowe docierają przecież zewsząd, nie tylko z różnych zakątków ziemi, ale też ze statków, samolotów i satelitów.

Podstawą pracy "komercyjnych" meteorologów są dane opracowywane i dostarczane przez amerykańskich, europejskich i kanadyjskich synoptyków rządowych. Wykorzystuje się je później do tworzenia i rozbudowy własnych algorytmów pogodowych idealnie dopasowanych do profilu klienta.

Prognoza pogody jest dziś bardzo dokładna. Nawet ta na pięć dni. Synoptycy mogą prognozować z bardzo dużym wyprzedzeniem.

- Dwadzieścia lat temu nie można było uzyskać naprawdę dobrej trzy-, czterodniowej pogody. Teraz można – mówi Keith Seitte.

Dzięki temu można wydać dużo wcześniej decyzję o ewentualnej ewakuacji ludności z zagrożonych rejonów. Dla ludzi pracujących na platformach wiertniczych w Zatoce Meksykańskiej może się okazać, że dodatkowe 80 km oddzielających platformę od huraganu, może ocalić ich życie.

Pogoda ratuje gospodarkę

Naukowcy z National Center for Atmospheric Research w Boulder w Kolorado próbowali obliczyć, jak duży wpływ ma pogoda na amerykańską gospodarkę. Porównywali przez 70 lat temperatury i rekordowe opady deszczu z wynikami gospodarki. Przykładowo, eksperci doszli do wniosku, że w 2008 roku z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych amerykańska ekonomia straciła 3,4 proc. z 485 bilionów dolarów.

Za kilkoma procentami kryją się setki milionów dolarów. Większość ryzyka gospodarczego można zminimalizować przez świeże i dokładne informacje pogodowe.

Autor: usa//aq / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości