Najnowsze

Prognoza pogody na 16 dni: Zatęsknimy za upałem. Chłodny początek lata

Najnowsze

Prognoza pogody na 16 dni
TVN MeteoPrognoza pogody na 16 dni

W niedzielę o 18:38 zacznie się astronomiczne lato. Ta niedziela to również najdłuższy dzień roku - od poniedziałku dnia będzie ubywać, a nocy przybywać. Początek lata w tym roku i jego pierwsze dni z pewnością nie będą gorące, a czasami może być wręcz zimno.

Przyczyną chłodnego początku najcieplejszej pory roku będzie zimne powietrze, które przez kilka dni będzie napływać do Polski z północnego-zachodu Europy. Przysłuży się tej sytuacji niż, który usadowi się nad Skandynawią. Po jego zachodniej stronie będzie do nas płynąć chłodne powietrze. W tym samym czasie niezwykle gorące powietrze napłynie nad południową Rosję i może tam być aż ok. 40 stopni (patrz mapa)

Pierwsze dni lata będą chłodne, a na północy kraju zimne - na wybrzeżu może być tylko ok. 15 stopni. Na południu będzie cieplej, ale nie więcej niż lekko powyżej 20 stopni. Później, to znaczy pod koniec czerwca i na początku lipca, zrobi się wyraźniej cieplej: na północy będzie do 23 stopni, a na południu nawet 29. Z kolei pierwszy tydzień lipca zapowiada się z temperaturą umiarkowaną: od ok. 20 stopni na północy do 26 na południu. Na wybrzeżu będzie więc niedosyt ciepła, a poza tym temperatura będzie przeważnie idealna do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Cyrkulacja powietrza w Europie w nadchodzących dniachTVN Meteo

Następna prognoza 16-dniowa w najbliższą niedzielę.

Autor: Tomasz Wasilewski / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości