Najnowsze

Prognoza na lato dla Europy. Przewidywania Amerykanów

Najnowsze

Lato w obiektywie Reporterów 24
Lato w obiektywie Reporterów 24
wideo 2/2

Amerykańscy synoptycy przygotowali przewidywania dotyczące tego, co może wydarzyć się w pogodzie podczas nadchodzącego lata. Sprawdź, co szykuje dla nas aura.

Jak prognozują synoptycy z amerykańskiego serwisu pogodowego AccuWeather, głównymi ośrodkami ciepła nadchodzącego lata będą Portugalia, Hiszpania, południowa Francja oraz Włochy. To nad nimi rozchodzić się będzie fala gorąca znad północnej Afryki.

Według przewidywań synoptyków temperatura w południowo-zachodniej i południowo-środkowej Europie będzie zbliżona do normy dla miesięcy letnich lub lekko ją przekroczy. Wartości dla czerwca zawierają się zwykle w przedziale 21-26 stopni Celsjusza, w lipcu temperatura rośnie do 26-34 st. C. W kolejnym miesiącu wartości zaczynają spadać. Opady będą utrzymywać się na poziomie poniżej normy, co grozi suszą.

Gorące okresy w centralnej Europie

Od południowych regionów Wielkiej Brytanii, przez północną Francję, Belgię, Niemcy, południową Polskę, Ukrainę, po Bałkany możliwe są gorące okresy. Jak podkreślił meteorolog AccuWeather Tyler Roys, najprawdopodobniej bardzo ciepłe powietrze będzie występować falami. Temperatura ma rosnąć stopniowo. Im dalej na północ od Hiszpanii czy Włoch, tym upały wystąpią później - pod koniec lipca i w sierpniu.

Temperatura w tej części Europy wynosi średnio 19-21 st. C w czerwcu, 21-25 st. C w lipcu i 19-21 st. C w sierpniu. Według prognoz w tym roku wartości na termometrach przynajmniej przez część sierpnia będą utrzymywać się powyżej normy.

- Może to być trzecie z rzędu lato z opadami poniżej normy we Francji i Niemczech, a także w Wielkiej Brytanii - podkreślił Roys. Jak dodał, "może to prowadzić do rosnących problemów z uprawami, w tym pszenicy i kukurydzy we Francji i Niemczech. Roys zwrócił też uwagę na to, że we Francji znaczna część zbiorów winogron ucierpiała z powodu przymrozków w kwietniu.

Gorące i suche warunki pogodowe mogą wystąpić w połowie lub w drugiej części lata, ale nie wyeliminują one ryzyka wystąpienia gwałtownych burz w centrum kontynentu. Roys powiedział, że w Europie Środkowej należy spodziewać się gwałtownych burz o charakterze bardziej lokalnym.

Przewidywania na lato 2021 (tvnmeteo.pl za AccuWeather)tvnmeteo.pl za AccuWeather

Wilgotny początek lata na Wyspach Brytyjskich

W Irlandii, Szkocji i północnej Anglii co najmniej do lipca może być deszczowo, opady w kolejnej części lata będą się tam jednak plasować poniżej normy. Na południowym obszarze Anglii ostatni miesiąc był jednym z pięciu najbardziej suchych kwietniów i ten trend może utrzymać się do końca maja, co może wywołać kłopoty związane z początkiem sezonu wegetacyjnego roślin. Roys podkreślił, że mokro na tym obszarze może być w sierpniu, ale to za późno dla upraw.

W Wielkiej Brytanii i Irlandii od 1 lipca aż do 15 sierpnia możliwe są wartości sięgające nawet 30 st. C lub wyżej.

Chłodno i mokro w Skandynawii i krajach bałtyckich

Ze względu na powolne rozprzestrzenianie się ciepła z południa Europy eksperci z AccuWeather przewidują, że temperatura powyżej średniej dla lata zatrzyma się na północnych krańcach kontynentu. Ścieżka burz biegnąca na północ od Wielkiej Brytanii, przez Norwegię i Szwecję, może zablokować dotarcie ciepłych mas powietrza na północ, a więc utrzyma się tam deszczowa pogoda.

Eksperci przewidują, że do sierpnia burze będą kontynuowały swój "marsz" na północ i północny wschód Europy, przynosząc niebezpieczne zjawiska w krajach bałtyckich, w tym w Polsce, a także na Białorusi i w zachodniej Rosji.

Według synoptyków z AccuWeather temperatura w Polsce będzie zbliżona do średniej dla lata (21-26 st. c) lub będzie poniżej normy. Stolica naszych zachodnich sąsiadów będzie z kolei znajdować się bliżej krawędzi intensywnych letnich upałów. - Upał zazwyczaj narasta w Europie Środkowej i zatrzymuje się w okolicach wschodnich Niemiec - powiedział Roys. Dodał jednocześnie, że znacznie bardziej wilgotna aura spodziewana w Polsce i krajach bałtyckich ograniczy wzrost temperatury.

Autor: ps,anw/map / Źródło: AccuWeather

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/tvnmeteo.pl za AccuWeather

Pozostałe wiadomości