Profesor Fal o liczbie zakażeń w Polsce: za ostatnią dobę jesteśmy numer pięć na świecie

[object Object]
"W ciągu miesiąca liczba aktywnie chorych wzrosła dziesięciokrotnie"tvn24
wideo 2/30

To jest niebezpieczne, że my jesteśmy w tej chwili w ścisłej czołówce i europejskiej, i światowej, jeśli chodzi o liczbę nowych przypadków zakażenia koronawirusem - podkreślił w TVN24 profesor Andrzej Fal z Kliniki Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Szpitala MSWiA w Warszawie.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w sobotę liczba nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce sięgnęła 27 875. Zmarło 349 osób. Łącznie od początku epidemii COVID-19 infekcję potwierdzono u 521 640 osób, z czego 7636 chorych zmarło.

Sytuację epidemiczną w Polsce komentował w sobotę w rozmowie z TVN24 profesor Andrzej Fal z Kliniki Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Szpitala MSWiA w Warszawie.

Na piątym miejscu pod względem liczby zakażeń

- W ciągu miesiąca liczba aktywnie chorych, a więc tych, którzy zachorowali, a jeszcze nie wyzdrowieli lub nie zmarli, wzrosła dziesięciokrotnie. W większości krajów na świecie, nawet w Europie, te wzrosty są między dwu- a sześciokrotne. To jest niebezpieczne, że my jesteśmy w tej chwili w ścisłej czołówce i europejskiej, i światowej, jeśli chodzi o liczbę nowych przypadków. Za ostatnią dobę jesteśmy numer pięć na świecie - podkreślił lekarz.

Istotnie, według danych ze strony worldometersinfo.com - zbierającej epidemiczne statystyki z całego świata - w piątek najwięcej nowych dobowych przypadków odnotowano w Stanach Zjednoczonych, bo 132 540. Na drugim miejscu znalazła się Francja, w której potwierdzono 60 486 nowych zakażeń. Kolejne były Indie (z 49 851 przypadkami) i Włochy (37 809). Pod względem liczby nowych zakażeń Polska, w której w piątek odnotowano 27 086 nowych zakażeń była piąta, przed takimi krajami jak Hiszpania (22 516), Niemcy (22 246), Rosja (20 582), Wielka Brytania (23 287), Brazylia (18 247) czy Chiny (36). Wszystkie one mają więcej niż Polska mieszkańców.

Dane na sobotę nie zostały jeszcze wszędzie zaktualizowane.

Jak blisko nam do narodowej kwarantanny? Sprawdził Konkret24>

Pacjenci "mają coraz słabszy dostęp do szpitali"

Ekspert zauważył, że przyrost liczby pacjentów chorych na COVID-19 stwarza w ochronie zdrowia kolejne problemy.

- W statystyce ministerstwo podaje, że kilkadziesiąt zgonów (dziennie - red.) jest bezpośrednio z COVID - osób, które nie chorowały na co innego, zmarły w wyniku tak zwanej "czystej infekcji" i kilkaset zgonów w związku z COVID i chorobami współistniejącymi (w sobotę było to odpowiednio 49 i 300 przypadków - red.). Ale nie zapominajmy, że w Polsce rok w rok, każdego dnia od wielu lat, umiera dziennie około tysiąca osób z powodu chorób przewlekłych. Tych ludzi nie ma w tej statystyce [...]. Ze względu na zwiększającą się pulę łóżek COVID mają coraz słabszy dostęp do szpitali. To też trzeba brać pod uwagę, analizując sytuację epidemiczną w Polsce i obciążenie ochrony zdrowia jako całości - podkreślił.

Spóźnione działania

Lekarz uznał obecną strategię walki z epidemią za "jak najbardziej trafną", ocenił jednak, że aktualne obostrzenia zostały wprowadzone o kilka miesięcy za późno. Powiedział, że było wiadomo, iż w okresie jesienno-zimowym nastąpi nawrót dużej liczby zakażeń, a mimo to realizacja działań nie zaczęła się dużo wcześniej.

- Te decyzje są słuszne i im szybciej zostaną podjęte, tym szybciej one zadziałają. To nie jest tak, że dzisiaj wprowadzamy decyzje, a od jutra spodziewajmy się spadku zachorowalności czy umieralności. Sama kwestia ujawnienia się choroby to jest pięć do 12 dni. Efekty, które obserwujemy to są około dwa tygodnie od kontaktu i zakażenia się przez kolejną osobę. Także dzisiaj wprowadzone restrykcje i postanowienia, jeżeli będziemy ich przestrzegać i się do nich przyłożymy, pewnie dadzą efekt za jakieś dwa tygodnie - wyjaśnił Fal.

Dodał, że tworzenie szpitali tymczasowych jest dość dobrym pomysłem i niewątpliwe odciąży system opieki zdrowotnej.

Jak długo wytrzymają medycy?

Fal ocenił, że pracownicy ochrony zdrowia dają sobie "fantastycznie" radę z pandemią, jednak nie wiadomo jak długo jeszcze wytrzymają.

- Samo pojawienie się respiratora ze sprzętem jeszcze nie znaczy, że jakiś pacjent może być do niego podłączony i leczony. Tam musi być pełen zespół, który umie poprowadzić tę terapię i tutaj pojawia się duży problem. To samo dotyczy innych łóżek - podkreślił.

- Pozostaje mi po raz kolejny prosić i apelować do kolegów rezydentów, stażystów, studentów szóstego roku o dobrowolne zgłaszanie się do pomocy, bo wasze ręce będą za chwilę decydujące, jeśli chodzi o wydolność pierwszej linii ochrony zdrowia. Z dnia na dzień nie zwiększymy liczby osób profesjonalnie mogących prowadzić terapię wysokimi przepływami tlenu czy respiratoroterapię, ale [...] prosimy, zgłaszajcie się i pomagajcie - zaapelował.

CAŁOŚĆ ROZMOWY ZOBACZYSZ TUTAJ:

Prof. Andrzej Fal o przyrostach zakażeń i problemach służby zdrowia
Prof. Andrzej Fal o przyrostach zakażeń i problemach służby zdrowiatvn24

Autor: kw//rzw / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

IMGW nadal ostrzega przed silnym wiatrem. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla czterech województw. Sprawdź, gdzie pogoda będzie niebezpieczna.

Silny wiatr nie odpuszcza. Przybyło alertów IMGW

Silny wiatr nie odpuszcza. Przybyło alertów IMGW

Aktualizacja:
Autor:
as,kw
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. W większości kraju mogą przydać się parasole. Oprócz przelotnego deszczu niewykluczone są silniejsze porywy wiatru. Na termometrach zobaczymy od 14 do 21 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - czwartek 5.10. Przelotnie popada, chwilami silniej powieje

Pogoda na jutro - czwartek 5.10. Przelotnie popada, chwilami silniej powieje

Autor:
kw
Źródło:
tvnmeteo.pl

Najbliższe dni będą upływać pod znakiem sporego zachmurzenia i przelotnych opadów deszczu. W niektórych regionach kraju pojawi się jednak szansa na chwile ze słońcem. Będzie robić się coraz chłodniej.

Będzie wietrznie i chłodno. Miejscami termometry nie pokażą nawet 10 stopni

Będzie wietrznie i chłodno. Miejscami termometry nie pokażą nawet 10 stopni

Autor:
kw
Źródło:
tvnmeteo.pl

Działalność człowieka, choroby i zmiany klimatu odciskają swoje piętno na populacjach zwierząt. Według nowego, międzynarodowego badania aż 41 procent płazów znajduje się na skraju wyginięcia. Analiza ujawniła, że co najmniej cztery gatunki tych zwierząt wymarły w ciągu ostatnich 19 lat.

Wielkie badanie płazów. Prawie połowie gatunków zagraża wyginięcie

Wielkie badanie płazów. Prawie połowie gatunków zagraża wyginięcie

Autor:
kw
Źródło:
Reuters

W tym roku meteorolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej aż trzy razy informowali o rekordach temperatury. Niezwykle ciepło było w styczniu, wrześniu i październiku. To sprawia, że 2023 już zapisał się w historii polskiej meteorologii.

Mamy w Polsce rok z "szaloną" pogodą

Mamy w Polsce rok z "szaloną" pogodą

Autor:
kw
Źródło:
PAP

Pierwsza planeta Układu Słonecznego wciąż może być aktywna geologicznie. Według najnowszych badań, przeprowadzonych przez naukowców z Wielkiej Brytanii, Merkury cały czas może się kurczyć, o czym świadczą wykryte na nim wzniesienia i pęknięcia.

Zmarszczki na Merkurym sugerują, że planeta nieustannie się kurczy

Zmarszczki na Merkurym sugerują, że planeta nieustannie się kurczy

Autor:
kw
Źródło:
sciencealert.com

Obrączkowe zaćmienie Słońca pojawi się na niebie w przyszłym tygodniu. Księżyc zasłoni naszą dzienną gwiazdę, na chwilę zamieniając ją w ognisty pierścień. Zjawisko będzie widoczne na dwóch kontynentach - czy da się je zobaczyć również w Polsce?

Zaćmienie Słońca 2023. Kiedy Słońce zamieni się w pierścień ognia

Zaćmienie Słońca 2023. Kiedy Słońce zamieni się w pierścień ognia

Autor:
as
Źródło:
NASA, Time and Date, CNN

Pogoda w Polsce zmieniła się właściwie z dnia na dzień. Wtorek miejscami był gorący, a w Legnicy padł październikowy rekord temperatury. Prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski przekazał na antenie TVN24, że był to ostatni taki dzień w roku - już od środy na termometrach zobaczymy niższe wartości. Czy są jeszcze szanse na powrót ciepłej pogody?

Aura ochłodziła się z dnia na dzień. Czy wróci ciepło?

Aura ochłodziła się z dnia na dzień. Czy wróci ciepło?

Autor:
as
Źródło:
TVN24

Efektowny przypływ został zaobserwowany w Chinach. Fale nakładały się na siebie, dając efekt mieniących się w słonecznym świetle rybich łusek. Zjawisko to powstaje w specyficznych warunkach.

Niezwykły przypływ. Fale ułożyły się we wzór rybich łusek

Niezwykły przypływ. Fale ułożyły się we wzór rybich łusek

Autor:
as
Źródło:
Reuters, CGTN

Tajwan szykuje się na nadejście tajfunu Koinu, który ma uderzyć w południową część wyspy w czwartek rano. Silny wiatr wymusił odwołanie ponad stu lotów. Władze wielu miast podjęły decyzję o zamknięciu szkół, biur i instytucji publicznych.

Koinu pędzi w stronę lądu z siłą huraganu. Odwołano loty, zamknięto szkoły

Koinu pędzi w stronę lądu z siłą huraganu. Odwołano loty, zamknięto szkoły

Autor:
as
Źródło:
PAP, Reuters

Wichury przeszły przez Polskę w nocy z wtorku na środę. Wieczorem porywy wiatru osiągały prędkość 80 kilometrów na godzinę. Szczególnie niebezpiecznie było w zachodniej i południowej części kraju, gdzie podmuchy przewracały drzewa i uszkadzały dachy.

Silne podmuchy łamały drzewa i niszczyły dachy. Interwencje po nocnych wichurach

Silne podmuchy łamały drzewa i niszczyły dachy. Interwencje po nocnych wichurach

Autor:
as
Źródło:
PAP, IMGW, RCB

Przed nami dwa duże skoki temperatury w ciągu kilku dni. Jakie pogodowe niespodzianki czekają nas jeszcze na początku października? Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej długoterminowej prognozie pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: wpadniemy w jesienne turbulencje

Pogoda na 16 dni: wpadniemy w jesienne turbulencje

Autor:
Tomasz
Wasilewski
Źródło:
tvnmeteo.pl

Australia zmaga się z pożarami i powodziami. W środę nad wschodnią część kraju nadciągnęły ulewy i burze z piorunami. Miejscami deszcz okazał się wybawieniem od trawiących region pożarów buszu, w szczególności w miejscowości Loch Sport, która od wtorku była odcięta od świata przez płomienie.

Z jednej strony płomienie, z drugiej wezbrane wody. "Bądźcie gotowi na lato jak z koszmarów"

Z jednej strony płomienie, z drugiej wezbrane wody. "Bądźcie gotowi na lato jak z koszmarów"

Autor:
as
Źródło:
Reuters, ABC News

Meteorolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej potwierdzają - padł nowy rekord temperatury w październiku. We wtorek w Legnicy termometry wskazały ponad 29 stopni Celsjusza.

Nowy rekord temperatury w październiku. "Niewiele zabrakło do osiągnięcia granicy upału"

Nowy rekord temperatury w październiku. "Niewiele zabrakło do osiągnięcia granicy upału"

Aktualizacja:
Autor:
kw,as/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Malezja zamierza walczyć o czyste powietrze. Władze są zdania, że za bardzo złą jakość powietrza odpowiada napływ dymu z pożarów, wzniecanych w sąsiednich krajach. Mają nadzieję, że deszcz, który pojawi się po zasianiu chmur, poprawi sytuację.

Zasieją chmury i zamkną szkoły. Tak zamierzają walczyć z zanieczyszczonym powietrzem

Zasieją chmury i zamkną szkoły. Tak zamierzają walczyć z zanieczyszczonym powietrzem

Autor:
kw
Źródło:
PAP, Reuters

Ogromna kula ognia rozświetliła nocne niebo w poniedziałek w brytyjskim hrabstwie Oxfordshire. To piorun, który uderzył w zakład recyklingu odpadów we wsi Cassington, kilkanaście kilometrów od Oksfordu. Doszło do silnej eksplozji.

Eksplozja po uderzeniu pioruna. "Niebo pulsowało na pomarańczowo"

Eksplozja po uderzeniu pioruna. "Niebo pulsowało na pomarańczowo"

Autor:
kw/dd
Źródło:
BBC

W ciągu 30 minut na zachodzie Nepalu doszło do dwóch trzęsień ziemi. Pojawiło się osuwisko. Kilkanaście osób zostało rannych. Drgania odczuli także mieszkańcy stolicy Indii.

Dwa trzęsienia ziemi w ciągu 30 minut. Są ranni

Dwa trzęsienia ziemi w ciągu 30 minut. Są ranni

Autor:
kw
Źródło:
Reuters

Kara za zaśmiecanie przestrzeni okołoziemskiej została nałożona na przedsiębiorstwo telekomunikacyjne. Amerykański nadawca przeniósł swojego satelitę na niewłaściwą orbitę, zagrażając tym samym innym znajdującym się tam systemom. To pierwszy taki przypadek.

150 tysięcy dolarów za śmiecenie w kosmosie

150 tysięcy dolarów za śmiecenie w kosmosie

Autor:
as
Źródło:
Reuters, FCC

Wtyki amerykańskie zaczynają wchodzić do domów i mieszkań. Gdy poczują zagrożenie, owady te emitują silny, nieprzyjemny zapach. Przed inwazją niechcianych gości ostrzegają Lasy Państwowe.

Wchodzą do domów i nieprzyjemnie pachną. Nastał sezon na wtyki

Wchodzą do domów i nieprzyjemnie pachną. Nastał sezon na wtyki

Autor:
as/dd
Źródło:
Lasy Państwowe, Kampinoski Park Narodowy, tvnmeteo.pl

Samica aligatora bez górnej szczęki trafiła do schroniska na Florydzie, gdzie otrzymała imię zainspirowane hitem muzyki country. Zwierzę prawdopodobnie zostało ranne w walce z innym osobnikiem lub podczas zderzenia z łodzią.

Nie ma górnej szczęki, ale dostała imię inspirowane hitem muzyki country

Nie ma górnej szczęki, ale dostała imię inspirowane hitem muzyki country

Autor:
as
Źródło:
Reuters, CNN

Niedźwiedź zaatakował turystów w Parku Narodowym Banff znajdującym się niedaleko Calgary w zachodniej Kanadzie. Służby otrzymały informację o ataku w piątek wieczorem, ale z uwagi na trudne warunki pogodowe niemożliwe było wysłanie helikoptera ratunkowego. Gdy po kilku godzinach ratownicy dotarli na miejsce, znaleźli ciała dwóch osób i ich psa.

Dwie osoby i pies zginęły w ataku niedźwiedzia

Dwie osoby i pies zginęły w ataku niedźwiedzia

Autor:
as
Źródło:
CNN, CBC News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 4 zarejestrowano w rejonie Neapolu w poniedziałkowy wieczór. Aktywność sejsmiczna wywołała panikę wśród mieszkańców okolicznych miast - to kolejne wstrząsy w regionie położonym nad najniebezpieczniejszym wulkanem Europy.

Kolejny wstrząs w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Kolejny wstrząs w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Autor:
as
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Albania zmaga się z pożarami u wybrzeża kraju. Walka z żywiołem trwa już od tygodnia. Wysłano wsparcie z Grecji - dwa śmigłowce.

Albania. Pożary na wybrzeżu. Walka z ogniem trwa już tydzień

Albania. Pożary na wybrzeżu. Walka z ogniem trwa już tydzień

Autor:
dd
Źródło:
Reuters, shqiptarja.com

Ponad tysiąc mieszkańców Bangladeszu zmarło z powodu dengi od początku 2023 roku. To około pięć razy więcej niż jeszcze roku temu. Służby biją na alarm i podkreślają, że za coraz szybszą ekspansję groźnego patogenu odpowiadać mogą między innymi zmiany klimatu.

Ponad tysiąc osób zmarło na dengę. To najcięższa epidemia w historii w Bangladeszu

Ponad tysiąc osób zmarło na dengę. To najcięższa epidemia w historii w Bangladeszu

Autor:
kw,dd
Źródło:
medicalxpress.com, PAP, CNN

Tegoroczny wrzesień w Wielkiej Brytanii był tak samo gorący jak wrzesień z 2006 roku - podało w poniedziałek brytyjskie biuro meteorologiczne Met Office. Miniony miesiąc przyniósł na Wyspach falę upałów, która trwała siedem dni. Meteorolodzy podkreślają, że na takie wyniki miały "znaczący wpływ" zmiany klimatu spowodowane przez człowieka.

Wielka Brytania. Wrzesień wyrównał niechlubny rekord gorąca

Wielka Brytania. Wrzesień wyrównał niechlubny rekord gorąca

Autor:
dd
Źródło:
Met Office, BBC, Reuters

Przy granicy Chorwacji z Bośnią i Hercegowiną w poniedziałek przed południem doszło do trzęsienia ziemi. Jak relacjonował pan Adam - Reporter 24 - drgania były odczuwalne zaledwie przez kilka sekund. Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS) przekazała, że zjawisko miało magnitudę 4,5 i było płytkie.

Trzęsienie ziemi przy granicy Chorwacji z Bośnią i Hercegowiną. "Wyraźnie było czuć drżenie"

Trzęsienie ziemi przy granicy Chorwacji z Bośnią i Hercegowiną. "Wyraźnie było czuć drżenie"

Autor:
kw
Źródło:
Kontakt 24, USGS, EMSC

W parku turystycznym na południowokoreańskiej wyspie Ulleung doszło do bardzo niebezpiecznego wypadku. Na grupę turystów osunęły się skały. Cztery osoby zostały ranne.

400 ton głazów runęło na obozowisko. Ranni turyści

400 ton głazów runęło na obozowisko. Ranni turyści

Autor:
kw
Źródło:
PAP

Nawet w tak tajemniczych miejscach jak Rów Mariański może toczyć się walka między życiem i śmiercią. Chińscy naukowcy odkryli, że jego głębiny skrywają w sobie gatunek wirusa, który potrafi wyniszczać bakterie z rodzaju Halomonas.

Nowy wirus odnaleziony w głębinach Rowu Mariańskiego

Nowy wirus odnaleziony w głębinach Rowu Mariańskiego

Autor:
kw
Źródło:
sciencealert.com, asm.org

Miasto Derna w Libii wciąż mierzy się z konsekwencjami rozległych powodzi, do których doszło trzy tygodnie temu. Mieszkańcy próbują poradzić sobie na własną rękę z masami błota i gruzu, które zdewastowały ich domy oraz miejsca pracy. Dziękują za pomoc swoim sąsiadom i skarżą się na brak wsparcia ze strony rządzących.

Trzy tygodnie temu walczyli z powodziami. Wciąż trwa sprzątanie zniszczeń

Trzy tygodnie temu walczyli z powodziami. Wciąż trwa sprzątanie zniszczeń

Autor:
kw
Źródło:
Reuters