Najnowsze

Pożyteczne, waleczne i w ogromnym niebezpieczeństwie. Kierowco, uważaj na jeża

Najnowsze

https://www.facebook.com/EKOSTRAZJeden z uratowanych przez wolontariuszy EKOSTRAŻ jeży

Wiosną natura budzi się do życia. Roślinność się zieleni, a zwierzęta podejmują się wypraw w poszukiwaniu pokarmu i partnera. Coraz częściej można więc napotkać jelenie czy sarny, a także jeże, dla których pędzący samochód nierzadko okazuje się być obietnicą kilku dni agonii na poboczu.

Podczas gdy kierowca jadący drogą prowadzącą przez pola, bez trudu dostrzeże stado saren, które mogą "wyskoczyć" mu przed maskę, to dostrzeżenie mniejszych ssaków bywa niekiedy trudne.

Niebezpieczne poszukiwania

Gdy tylko temperatura podniesie się do około 15 st. C., jeże - niewielkie, bo osiągające niespełna 40 cm długości, kolczaste owadożerne ssaki - opuszczają swoje norki. Wyczerpane zimową hibernacją wychodzą w poszukiwaniu wody, pokarmu i partnera.

By znaleźć te trzy rzeczy muszą pokonywać nie tylko pola, łąki czy lasy, ale także śmiertelnie niebezpieczne dla nich drogi. W starciu z pędzącym samochodem - nieważne, czy ciężarówką, autobusem czy zwykłą osobówką - pokryty kolcami zwierzak ma zerowe szanse na przeżycie.

Ma za to spore szanse na odniesienie obrażeń, które je okrutnie okaleczą i zabiją, choć nie od razu.

Wytrwała iskierka życia

Zajmujący się poszkodowanymi jeżami weterynarze podkreślają, że te niewielkie ssaki, nawet okrutnie okaleczone, przejawiają ogromną wolę walki. Iskierka życia tli się w nich naprawdę długo.

- Konać da się nawet ponad tydzień, bo jeże walczyć potrafią ze śmiercią jak mało kto - zwraca uwagę związany z organizacją non-profit EKOSTRAŻ portal jeze.org.pl, nawołujący kierowców do wykazywania się podczas jazdy szczególną czujnością i spostrzegawczością.

"Tylko siąść i płakać"

Związani z organizacją non-profit EKOSTRAŻ wolontariusze zaznaczają, że potrzebujące pomocy jeże, konające na poboczu, rzadko wzruszają przejezdnych i trafiają do lecznic zbyt późno. - A jak już, to w takim stanie, że tylko siąść i płakać - przyznają.

A warto pamiętać, że te drobne istotki są objęte w Polsce ścisłą ochroną. Są również bardzo pożyteczne - jeż w pobliżu ogrodu gwarantuje, że wśród roślin znajdziemy niewiele szkodników, ponieważ pokryty kolcami zwierzak z chęcią je pożre.

Autor: mb/mk / Źródło: TVN Meteo, jeze.org.pl

Źródło zdjęcia głównego: https://www.facebook.com/EKOSTRAZ

Pozostałe wiadomości