Najnowsze

Poznaj przyszłość eksploracji kosmosu. NASA wybrała 11 kluczowych projektów

Najnowsze

Koloryzowana fotografia modelu pierwszego Explorera

Badacze z NASA, w ramach kolejnej odsłony trwającego od 1958 roku projektu The Explorer, wybrali 11 propozycji badawczych, z których część zostanie wdrożona już jako pełnowartościowe misje w roku 2013. Są w większości poświęcone badaniu ziemskiej atmosfery, Słońca, a także planet przypominających Ziemię.

- NASA ciągle poszukuje nowych możliwości, żeby lepiej zrozumieć zasady panujące w Układzie Słonecznym i wszechświecie - mówi Paul Hertz z należącego do NASA Science Mission Directorate w Waszyngtonie.

Badania za miliony dolarów

Pięć z 11 planowanych badań należy do tzw. grupy Explorer Mission. Każdy z należących do niej zespołów otrzyma milion dolarów na poprowadzenie trwających 11 miesięcy badań. Rzeczywiste koszty każdej z tych misji szacuje się na około 200 mln dolarów, przy wyłączeniu startu sond kosmicznych. Jedna z misji ma służyć rozwojowi technologii, przez co wyceniono ją na niższą kwotę 600 tys. dolarów.

Przedstawiciele pięciu projektów z grupy Mission of Opportunity otrzymają z kolei po 250 tys. dolarów. Ich badania również będą trwały 11 miesięcy, a zostały określone jako kosztujące po 55 mln dolarów.

Przedstawiciele NASA wybiorą dwa z pięciu projektów Explorer Mission i jeden lub więcej z grupy Mission of Opportunity w lutym 2013 roku. Wtedy to rozpocznie się ich rzeczywiste wdrażanie, które może zaowocować startem sond kosmicznych już w roku 2016.

Co dalej?

Grupa Explorer Mission:

Ionospheric Connection Explorer (ICON)

Odpowiadają za niego przedstawiciele University of California w Berkeley. Ich badanie ma na celu wysłanie w przestrzeń kosmiczną narzędzi, które pozwolą na dokładne przyjrzenie się różnorodności jonosfery.

Fast INfrared Exoplanet Spectroscopy Survey Explorer (FINESSE)

Projekt Jet Propulsion Laboratory z kalifornijskiej Pasadeny. Tamtejsi badacze chcą stworzyć teleskop, który będzie podglądał ponad 200 planet pozasłonecznych.

Observatory for Heteroscale Magnetosphere-Ionosphere Coupling (OHMIC)

To projekt naukowców z Southwest Research Institute w San Antonio. Dzięki nim być może w kosmos wyleci para sond kosmicznych, która przestudiuje proces dostarczania energii niezbędnej do powstania burz kosmicznych.

Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS)

"Dziecko" Massachusetts Institute of Technology w Cambridge. Celem tego ośrodka jest śledzenie nieba za pomocą wielu teleskopów w celu podejrzenia planet pozasłonecznych, które przypominają Ziemię.

Atmosphere-Space Transition Region Explorer (ASTRE)

Projekt naukowców z należącego do NASA Goddard Space Flight Center. Sonda znajdująca się w górnych częściach atmosfery zbada zależności występujące między ziemską atmosferą a zjonizowanymi gazami kosmicznymi.

Grupa Mission of Opportunity:

Global-scale Observations of the Limb and Disk (GOLD)

Pracują nad nim naukowcy z University of Central Florida w Orlando. Chcą skontruować narzędzie, które stworzy obraz termosfery i jonosfery ziemskiej.

Neutron star Interior Composition ExploreR (NICER)

Grupa badaczy z Goddard zbada skład gwiazd neutronowych.

Coronal Physics Investigator (CPI)

W tym projekcie astrofizycy ze Smithsonian Astrophysical Observatory w Cambridge chcą przytwierdzić do ISS teleskop słoneczny, który przyjrzy się wiatrom słonecznym.

Gal/Xgal U/LDB Spectroscopic/Stratospheric THz Observatory (GUSSTO)

Badacze z University of Arizona w Tucson dążą do stworzenia balona z metrowym teleskopem, dzięki któremu uda się zgłębić tajemnice Drogi Mlecznej i sąsiadującej z nią galaktyki - Wielkiego Obłoku Magellana.

Ion Mass Spectrum Analyzer for SCOPE (IMSA)

Przedstawiciele University of New Hampshire w Durham dokładnie przyjrzą się plazmie kosmicznej.

The Exoplanetary Circumstellar Environments and Disk Explorer (EXCEDE)

Przeprowadzany będzie na University of Arizona w Tucson. Będą to prace nad technologią, która umożliwi bezpośrednie obrazowanie narodzin i ewolucji planet pozasłonecznych.

Trwa od 1958 roku

Program Explorer to najdłuższy cykliczny program NASA. Trwa od 1958 roku, jak dotąd wdrożono już 90 pochodzących z niego projektów. Powstał, aby regularnie rozwijać projekty z dziedziny astrofizyki i heliofizyki.

Autor: map//ŁUD / Źródło: sciencedaily.com

Pozostałe wiadomości