Najnowsze

Poziom Wisły w okolicach Płocka opada

Najnowsze

Lodołamacze walczą z zatorami na Wiśle
tvn24Lodołamacze walczą z zatorami na Wiśle

W związku ze spadkiem poziomu Wisły odwołano w czwartek alarm powodziowy w siedmiu położonych nad rzeką gminach powiatu płockiego. Wcześniej w Płocku odwołano pogotowie przeciwpowodziowe. Pracujące od tygodnia na Zbiorniku Włocławskim lodołamacze kończą akcję.

Jak poinformowała rzeczniczka starostwa płockiego Dagmara Kobla-Antczak, alarm powodziowy, który wprowadzono w powiecie w poniedziałek, został odwołany z uwagi na obniżenie się poziomu Wisły na odcinku od Wyszogrodu do Płocka poniżej stanów alarmowych oraz prognozowany dalszy spadek wody. Alarm odwołano w gminach: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów.

Bez alarmu przeciwpowodziowego w Płocku

Wcześniej, w związku ze spadkiem poziomu Wisły w Płocku odwołane zostało pogotowie przeciwpowodziowe, które wprowadzono tam w miniony piątek.

Lodołamacze wycofują się, ale pozostają w gotowości

Według rzeczniczki Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie Urszuli Tomoń, w związku z ustabilizowaniem się sytuacji na Wiśle podjęto decyzję o zakończeniu pracy lodołamaczy na Zbiorniku Włocławskim w czwartek od godz. 15. Sześć lodołamaczy pracuje jeszcze przy tamie we Włocławku i na odcinku od Nowego Duninowa w dół Wisły, poszerzając w dalszym ciągu rynnę w pokrywie lodowej dla spływającej rzeką kry. Jednostki rozpoczęły akcję lodołamania na Zbiorniku Włocławskim tydzień temu. "Lodołamacze miały zakończyć pracę w środę, ale okazało się, że była konieczność kontynuowania akcji w okolicach Dobrzynia nad Wisłą, gdzie nagromadziła się kra. W czwartek akcja lodołamania będzie oficjalne zakończona. Lodołamacze powrócą do bazy we Włocławku, gdzie pozostaną w rezerwie" - powiedziała PAP Tomoń. Według RZGW jednostki będą stacjonowały w gotowości przy zaporze we Włocławku co najmniej do 15 marca. W czwartek w południe poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 471 cm, czyli 29 cm poniżej stanu ostrzegawczego, a w Kępie Polskiej 456 cm, czyli już tylko 6 cm ponad stan ostrzegawczy. Dobę wcześniej poziom rzeki przekraczał tam jeszcze stany alarmowe, w zależności od wodowskazu o 3 do 20 cm.

Największy sztuczny akwen

Zbiornik Włocławski to największy sztuczny akwen w Polsce, który rozciąga się na Wiśle od Płocka do Włocławka. Zbiornik ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową zapory i elektrowni we Włocławku.

Autor: map / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości