Najnowsze

Pożary lasów w Białostockiem droższe niż zakładano. Aż o 500 tys. zł

Najnowsze

Adam Sieńko, Nadleśnictwo AugustówPożary lasów wiele nas kosztowały

Susze trwające całe lato przyczyniły się do tego, że wydatki na ochronę lasów przed pożarami wyniosły więcej niż się spodziewano. W samej białostockej dyrekcji Lasów Państwowych koszty, w stosunku do ubiegłego roku, w tym sezonie wzrosły o około 500 tys. złotych. To więcej niż zakładał budżet.

Przez większość sezonu istniało duże zagrożenie pożarowe, a w niektórych przypadkach nadleśnictwa były zmuszone do wprowadzenia zakazu wstępu do lasu. Mimo wszelkich starań, liczba pożarów była w tym roku prawie trzykrotnie większa niż rok temu. W 2014 roku w białostockich lasach wybuchły 43 pożary, a w 2015 roku było ich 113, przy czym w samej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku spłonęło ponad 40 ha lasów.

Na terenie całej Polski wybuchło ponad osiem tysięcy pożarów, najwięcej w województwach mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim i śląskim.

80 mln zł to za mało

Sprawne przeciwdziałanie pożarom pozwala wcześnie je wykryć i w wielu wypadkach nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia. Jednak to wszystko ma swoją cenę. Lasy Państwowe zaplanowały na 2015 rok ponad 80 mln zł na walkę z pożarami. Pieniądze wydano m.in. wieże obserwacyjne, punkty czerpania wody, patrole lotnicze czy własne samochody gaśnicze. Okazuje się, że to za mało - koszty działania całego systemu zapobiegania i walki z pożarami na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku prawdopodobnie wyniosą prawie pięć milionów złotych, czyli o 500 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku.

Wszystkiemu winien człowiek

Mimo tak wielu kosztownych działań mających na celu zapobieganie pożarom lub gaszenie ich w zarodku, niestety wiele pożarów nie powstaje z przyczyn naturalnych, a przyczyniają się do nich ludzie. Według statystyk człowiek powoduje dziewięć na dziesięć pożarów.

- Do tej pory udało się ustalić przyczyny 44 pożarów, które wybuchły na terenie naszych nadleśnictw. Aż 42 z nich mają związek z działalnością człowieka, z czego 19 to celowe podpalenia – wylicza Paweł Chojnowski z Wydziału Ochrony Ekosystemów RDLP w Białymstoku.

W polskich lasach przeważają drzewostany iglaste, które są wyjątkowo zagrożone przez ogień. Dlatego też powinniśmy zachować szczególną ostrożność i zachowywać się w lasach odpowiedzialnie.

Pożar lasu w woj. łódzkim
Pożar lasu w woj. łódzkimKontakt 24/bryksamariusz

Autor: zupi/map / Źródło: Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: Adam Sieńko, Nadleśnictwo Augustów

Pozostałe wiadomości