Pożary i zalania po burzach. Najmocniej ucierpiało Podkarpacie

Gradobicie na Lubelszczyźnie (Kontakt24/Michal84)
Gradobicie na Lubelszczyźnie (Kontakt24/Michal84)
Gradobicie na Lubelszczyźnie (Kontakt24/Michal84)

Ponad 80 razy wyjeżdżali strażacy w piątek od rana do usuwania skutków gwałtownych burz na Podkarpaciu. W pierwszej części dnia grzmiało też w Małopolsce i na Lubelszczyźnie. Po południu burze zanikły, a synoptyk TVN Meteo zapowiada, że tak spokojnie powinno pozostać do końca dnia.

- Wieczorem nie powinny uaktywnić się nowe burze - zapowiada synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski. Ostatnie wyładowania odnotowano wczesnym popołudniem na Lubelszczyźnie i w okolicach Rzeszowa.

Zalania i powalone drzewa na Podkarpaciu

Podkarpacie zmagało się z gwałtownymi burzami od rana. Do usuwania ich skutków strażacy wyjeżdżali ponad 80 razy.

Jak poinformował rzecznik prasowy podkarpackiej straży pożarnej straszy brygadier Marcin Betleja, najwięcej interwencji dotyczyło wypompowywania wody z posesji, piwnic i dróg oraz usuwania powalonych w wyniku nawałnicy drzew i konarów.

Paliło się przez pioruny

Na skutek uderzeń piorunów doszło też do trzech pożarów: niezamieszkanego murowanego budynku w Jasienicy Rosielnej, gdzie spłonęły nieliczne sprzęty wewnątrz; stodoły w Starym Siole oraz strychu w budynku mieszkalnym w Rokietnicy - spłonęła instalacja elektryczna i internetowa. Nikt nie został poszkodowany.

Według rzecznika najwięcej interwencji zanotowano w okolicach Przeworska, Przemyśla i Jarosławia, ale także Rzeszowa i Brzozowa.

W Małopolsce też grzmiało

Burze i intensywne opady przeszły przez rejony Zamościa, Biłgoraja, Jarosławia, Sanoka, Krosna, Tarnowa, Tomaszowa Lubelskiego, Zwierzyńca i Leżajska. Wcześniej nawiedziły też Lubaczów, Łańcut, Rzeszów, Zagórz, Krosno, Jasło, Ropczyce, Jedlicze, Rymanów i Przemyśl. Nie brakowało także wyładowań atmosferycznych nad małopolskimi Gorlicami, Rymanowem, Brzeskiem i Tarnowem.

Około godz. 8:30 Chrzanowski informował, że burzowo było w małopolskiej Rabce-Zdrój, Limanowej, Wieliczce, Lanckoronie, Żywcu, Radziechowach i Kasinie. Ponadto pioruny przeszyły niebo w Dukli, Krempnej, Muszynie, Krynicy-Zdrój, a na Podkarpaciu - w Krośnie, Solinie, Ustrzykach i Lesku.

Legenda:

Blids.de: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.

Burze nad Polską w godz. 14.00-16.00

Burze obserwowali i uwieczniali Reporterzy 24 z całego kraju. Zobacz ich zdjęcia i filmy:

Autor: mm,map/ŁUD/mj/rs / Źródło: TVN Meteo, blids.de, PAP

Pozostałe wiadomości