Najnowsze

Pożary i upał we Włoszech. Na Sycylii mógł paść rekord temperatury w Europie

Najnowsze


Od wielu dni Włochy zmagają się z ogromnymi pożarami - w środę wzrosła liczba ofiar śmiertelnych. Za wybuchy pożarów odpowiada wyjątkowo wysoka temperatura. Meteorolodzy z Sycylii donoszą, że padł rekord temperatury w Europie. Termometry miały wskazać 48,8 stopnia Celsjusza.

Dwie osoby zginęły w środę w pożarach w Kalabrii i na Sycylii na południu Włoch, gdzie panują rekordowe upały. W wielu miejscach kraju strażacy walczą z płomieniami. Sytuację w Kalabrii określa się jako dramatyczną. W Kalabrii w rejonie miejscowości Grotteria zginął 76-letni mężczyzna, gdy podczas pożaru lasu jego dom stanął w płomieniach i zawalił się.

Pożary w tym regionie trwają od kilku dni, a najgorsza sytuacja panuje w parku narodowym Aspromonte. Niemal całkowicie odcięte od świata jest sanktuarium Madonna di Polsi w gminie San Luca koło Reggio di Calabria. W tym okresie tradycyjnie odbywają się do niego piesze pielgrzymki. W związku z pożarami zamknięto okoliczne drogi.

Pożary szaleją także na Sycylii. W Paterno koło Katanii zginął 30-letni rolnik, który próbował ugasić pożar.

Mógł paść rekord temperatury

W całych Włoszech panuje wysokie zagrożenie pożarowe z powodu wyjątkowo dotkliwych upałów - temperatura przekracza 40 stopni.

Włoscy synoptycy poinformowali, że w środę po południu w Syrakuzach mógł paść rekord temperatury dla Europy. Około godziny 13 termometry miały wskazywać 48,8 stopnia Celsjusza. Wszystko wskazuje na to, dodają, że to nowy europejski rekord wszech czasów.

Doniesienia musi potwierdzić jednak Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).

- Jeśli dane te zostaną potwierdzone, może to być najwyższa temperatura zarejestrowana na kontynencie europejskim i zarazem pobicie poprzedniego rekordu 48 stopni w Atenach 10 lipca 1977 roku - oświadczył meteorolog Manuel Mazzoleni z portalu 3BMeteo.

Według nieoficjalnych informacji, przytoczonych przez włoskie media, w sierpniu 1999 roku w miejscowości Catenanuova na Sycylii temperatura sięgnęła 48,5 st. C.

Prognozy nie są optymistyczne

W prognozach pogody nie widać ochłodzenia. Na Sycylii temperatura może sięgać 49-50 stopni. W innych regionach na południu: w Kalabrii, Apulii, Basilicacie i Kampanii ma być do 42 stopni. Co najmniej do niedzieli około 40 stopni prognozuje się dla Toskanii, Lacjum i Emilii-Romanii.

Ostrzeżenia najwyższego stopnia przed upałami obowiązywały w środę w Rzymie, Bari, Campobasso, Frosinone, Latinie, Palermo, Perugii i Rieti. W czwartek do tych miast dołączą Bolonia i Triest. W piątek alert ma zostać rozszerzony na kolejne miasta.

Więcej o upałach we Włoszech: Lucyfer zafunduje Włochom nawet 50 stopni Celsjusza

Autor: kw / Źródło: PAP, palermo.repubblica.it

Pozostałe wiadomości