Najnowsze

Pożar lasu w Grecji. Ewakuowano kilkaset dzieci z obozu letniego

Najnowsze

Pożary w 2018 i 2019 roku na świecie
Pożary w 2018 i 2019 roku na świecieESA
wideo 2/16

Po wybuchu pożaru lasu w pobliży Koryntu w środkowej Grecji ewakuowano około 400 dzieci z letniego obozu - poinformowały w czwartek miejscowe władze.

Straż pożarna poinformowała, że ponad 80 strażaków, dwa samoloty gaśnicze i jeden śmigłowiec zostały wysłane do walki z pożarem w pobliżu Koryntu w Grecji. W okolicy wiał silny wiatr, utrudniający próby ugaszenia ognia.

Z letniego obozu ewakuowano 400 dzieci. Jak zapowiedziały służby, w piątek przeprowadzone będą patrole samolotami, a także wspólne patrole naziemne policji i wojska na obszarach, na których ryzyko pożaru jest podwyższone z powodu warunków pogodowych. Obszary te obejmują rejon Aten, inne części Grecji kontynentalnej i kilka wysp.

Wysokie ryzyko pożarowe

Z prognozy zagrożenia pożarowego wydanej przez grecką Agencję Ochrony Ludności wynika, że w piątek będzie istniało duże ryzyko wybuchu ognia. Czwartą kategorią - w pięciostopniowej rosnącej skali - objęta jest Attyka, Boeotia, Eubea, Skyros, Lesbos, Chios, Samos, Ikaria oraz archipelag Cyklady.

Pożary utrapieniem w czasie suchej i upalnej pory

Podczas upalnego i suchego lata pożary są powszechnym zjawiskiem w Grecji.

W 2018 roku ponad 100 osób zginęło, gdy szybko postępujący pożar lasu dotarł do nadmorskiej miejscowości wypoczynkowej Mati, 30 kilometrów na północny-wschód od Aten. Według premiera kraju Kyriakosa Micotakisa domy straciło wówczas ponad 4300 ludzi.

Autor: ps/aw / Źródło: PAP, Civil Protection GR/Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości