Najnowsze

Pożar lasu sosnowego we Francji. Ryzyko kolejnych zwiększają upały

Najnowsze


Na południowym zachodzie Francji wybuchł pożar. Ogień pochłonął 165 hektarów lasu sosnowego. W kraju obowiązują też alerty przed upałem i burzami.

Upały we Francji zwiększają zagrożenie pożarami. We francuskim Kraju Basków, przy granicy z Hiszpanią, w południowo-zachodniej Francji, z nieznanych dotąd przyczyn po południu w czwartek wybuchł pożar. Ogień strawił 165 hektarów lasu sosnowego w miejscowości Anglet. W czwartek temperatura przekroczyła tam 41,9 stopnia Celsjusza - podały francuskie służby meteorologiczne Meteo-France. Jak podają lokalne media, spłonął co najmniej jeden dom.

Ewakuowano mieszkańców

Setki strażaków walczyły wieczorem i nocą z ogniem. W akcji gaszenia pomagały dwa samoloty zrzucające wodę.

Pożar wstępnie opanowano w piątek rano, ale strażacy musieli ewakuować kilkudziesięciu okolicznych mieszkańców - podały lokalne władze, na które powołuje się francuska agencja prasowa AFP. W wyniku pożaru ucierpiało co najmniej siedem gospodarstw. Sześciu mieszkańców, pięciu policjantów i strażak zostali odwiezieni do szpitala z powodu zatrucia dymem.

Temperatura maksymalna 30 lipca (wetteronline.de)(wetteronline.de

Alerty przed upałem i burzami

W piątek w 13 departamentach Francji wydano ostrzeżenia przed upałem. Alerty obowiązują w: Ain, Loarze, Górnej Loarze, Saonie i Loarze, Doubs, Jurze, Cote-d'Or, Rodanie, Ardeche, Drome, Isere, Sabaudii i Górnej Sabaudii. Z powodu upałów oraz związanego z falą ciepła zanieczyszczenia powietrza, policja wprowadziła w piątek ograniczenia w ruchu drogowym między innym w regionie stołecznym Ile-de-France, w Lyonie i znajdujących się pod Lyonem miejscowości Villeurbanne i Caluire-et-Cuire.

Ponadto w 19 departamentach ogłoszono alert przed burzami. Synoptycy prognozują na piątkowe popołudnie gwałtowne burze. Wyładowaniom towarzyszyć będą silne porywy wiatru.

Ostrzeżenia meteorologiczne we Francji (meteoalarm.eu)meteoalarm.eu

Autor: anw/dd / Źródło: ENEX, PAP

Pozostałe wiadomości