Najnowsze

Powrót burz z gradem i upału. Prognoza zagrożeń IMGW na weekend

Najnowsze

Prognoza pogody na środę 21.07
Prognoza pogody na środę 21.07tvnmeteo.pl
wideo 2/3

Po kilku dniach spokoju w pogodzie na horyzoncie widać powrót gwałtownych zjawisk. W weekend synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej planują wydać ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali przed upałem i burzami z gradem.

Zgodnie z najnowszą prognozą zagrożeń na czwartek i piątek nie są planowane żadne ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Gwałtowna aura według synoptyków może powrócić w weekend.

Prognoza zagrożeń na sobotę

W sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać alarmy pierwszego stopnia przed upałem w województwach wielkopolskim i lubuskim.

Prognoza zagrożeń na sobotęIMGW

Prognoza zagrożeń na niedzielę

W niedzielę IMGW może wydać alarmy pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Zjawiska te prognozowane są w województwach: mazowieckim, łódzkim, opolskim, lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim.

Ponadto w znacznej części kraju mogą zostać wydane ostrzeżenia przed upałem. Alarmy pierwszego stopnia przed tym zagrożeniem planowane są na terenie województw: lubelskiego, mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego oraz części dolnośląskiego. Ostrzeżeniami drugiego stopnia mogą zostać objęte województwa: podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie i śląskie.

Czym jest prognoza zagrożeń

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Autor: //dd / Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości