Najnowsze

Powietrze w okresie świąt jest trujące. Wpływa na to wiele czynników

Najnowsze

ShutterstockŚwiąteczna atomsfera ma swoją cenę

Okres Bożego Narodzenia negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Nie chodzi o zwiększony ruch na ulicach, lecz o przygotowywanie świątecznych potraw. Eksperci zaznaczają, że powietrze w tym okresie jest bardziej zanieczyszczone w domach niż na zakorkowanych ulicach.

Ian Colbeck, specjalista ds. zanieczyszczenia powietrza z Uniwersytetu Essex w Colchester w Anglii ostrzega, że w okresie przygotowań do świąt możemy bardzo zaszkodzić naszemu zdrowiu, a także naszych bliskich. Apeluje, żeby podczas świątecznych wypieków otwierać okna, żeby całą rodziną nie wdychać niebezpiecznych związków, uwalnianych podczas przygotowywania dań. Zaleca, żeby po spędzeniu czasu w nieprzewietrzonej kuchni, wyjść na spacer na dwór.

- Okres Bożego Narodzenia może być najbardziej "toksyczny" w ciągu roku - powiedział ekspert. - Przygotowania do świąt mogą przynieść taki sam efekt dla naszych płuc, jak stojąc na ruchliwej ulicy w centrum Londynu przez cztery godziny - dodał.

Gazowe piece

Colbeck podkreślił, że największe niebezpieczeństwo pochodzi z pieczenia mięs, które kilka godzin siedzą w piekarniku. Problem dotyczy również sprzętu, a mianowicie gazowe piece nie są wskazane, ponieważ wydzielają dwutlenek azotu. To brunatny, silnie toksyczny gaz o ostrym zapachu. Jest to substancja oddziałująca w sposób szkodliwy na zdrowie ludzkie.

Astmatycy cierpią

Dwutlenek azotu może powodować podrażnienie dróg oddechowych oraz większą podatność na infekcje układu oddechowego. Przyczynia się do obniżenia odporności i zwiększenia ryzyka infekcji płuc, a także zaostrzenia chorób spojówek. Głównymi źródłami emisji dwutlenku azotu są transport drogowy, energetyka zawodowa oraz lokalne systemy grzewcze.

Naukowiec przestrzega astmatyków, szczególnie jeśli mają kuchenki gazowe. Uważa, że podczas świąt mogą mieć problemy z oddychaniem, ataki bezdechu. Źle mogą się czuć również ludzie z chorobami układu krążenia.

Palenie drewnem?

Niebezpieczne jest równie palenie w piecu drewnem. Wdychanie dymu drzewnego przyczynia się do przedwczesnych zgonów. Szacuje się, że w Danii z tego powodu co roku przedwcześnie umiera około 400 osób. Tymczasem w Londynie stężenie dymu drzewnego stanowi około 7-9 proc. cząstek zanieczyszczeń w powietrzu w czasie zimy.

Należy także ograniczyć pieczenie przy otwartym piekarniku.

Elektroniczne też niedobre

Nawet elektryczne kuchenki są dla nasz szkodliwe. Badania wykazują, że emitują cząsteczki mniejsze od 100 nanometrów. Mogą się one dostać w głąb naszego układu oddechowego powodując stan zapalny.

Nie dla świeczek

Okazuje się, że niekorzystne dla zdrowia mogą być nawet świeczki. Te zapachowe, które pozytywnie wpływają na nasze zmysły, ale ogień z wosku w małym pomieszczeniu powoduje, że powietrze może stać się drażliwe dla płuc.

- Coraz bardziej popularne w okresie świątecznym są świece zapachowe, które dodatkowo dodają uroku, blasku i ciepła w tym chłodnym okresie. Jednak wydzielane cząsteczki niekorzystnie wpływają na zdrowie - powiedział Colbeck.

Na wigilijnym stole nie może zabraknąć karpia. Andrzej Polan - gość Dzień Dobry TVN - wyjaśnił, jak wygodnie i skutecznie pozbyć się wszystkich ości. Kucharz zaprezentował również oryginalne potrawy, które idealnie wpisują się w świąteczną atmosferę (materiał z 2015 roku):

Karp w marynacie octowej i gęś konfiturowana w wykonaniu Andrzeja Polana
Karp w marynacie octowej i gęś konfiturowana w wykonaniu Andrzeja Polana

Autor: AD / Źródło: dailymail.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości