"Powierzchnia jezior dramatycznie się zmniejsza". To wina zmian klimatu

[object Object]
Za nami najgorętsza dekada w historiiNASA's Scientific Visualization Studio/Kathryn Mersmann
wideo 2/22

Przez zmiany klimatu zmniejsza się powierzchnia jezior na całym świecie. Największe z nich, Morze Kaspijskie kurczy się w szybkim tempie - alarmują naukowcy na łamach "Communications Earth & Environment".

Globalne zmiany klimatu dotyczą nie tylko oceanów, ale też wód śródlądowych. Jeziora wysychają, czego spektakularnym przykładem jest Morze Kaspijskie, największe jezioro świata.

Z powodu swojego zasolenia (jedna trzecia poziomu zasolenia oceanów) jezioro Kaspijskie nazwano morzem. Nie ma ono jednak połączenia z oceanami, a zasilane jest przede wszystkim wodami rzeki Wołgi. Poziom wód jeziora to bilans ilości wody przyniesionej przez dopływy, opady oraz parowanie.

Jeziora wysychają

Pod wpływem zmian klimatu rośnie poziom mórz i oceanów, zagrażając liniom brzegowym. W przypadku wód śródlądowych można jednak zaobserwować odwrotny trend - jeziora wysychają. Mimo że efekty mogą być równie katastrofalne, jak dotąd mniej się o tym mówiło - piszą naukowcy z niemiecko-holenderskiego zespołu.

- Morze Kaspijskie można traktować jako reprezentatywne dla wielu innych jezior na całym świecie. Wielu ludzi nawet nie wie, że wskutek zmian klimatu powierzchnia jezior dramatycznie się zmniejsza, a na to wskazują nasze modele naukowe - opisuje Matthias Prange z Uniwersytetu w Giessen w Niemczech.

Zdaniem naukowców wskutek zmian klimatu poziom wód jeziora może w ciągu stulecia opaść aż o 9-18 metrów. Wpłynie to nie tylko na ekosystem, to znaczy różnorodność gatunków i ich siedlisk, ale również na gospodarkę kilku państw, na przykład na rybołówstwo czy turystykę. Nad Morzem Kaspijskim leżą Kazachstan, Turkmenistan, Iran, Azerbejdżan i Rosja.

Wysychanie Morza Kaspijskiego będzie zapewne w przyszłości traktowane przez naukowców jako model wpływu zmian klimatu nie tylko na przyrodę, ale również na gospodarkę i życie społeczne.

Zdjęcie satelitarne Morza Kaspijskiego z 24NASA

Autor: anw / Źródło: https://www.marum.de/, PAP

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości