Najnowsze

Poszedł na ryby. Złowił karpia, okonia i... piranię

Najnowsze

Kontakt 24/DarekWrocławski wędkarz złowił piranię

Reporter 24 poszedł na ryby i w jednym z wrocławskich stawów wyłowił piranię. Ryba, występująca na wodach Amazonki, ma 25 centymetrów. - To jest ewenement. Ta pirania jest w Europie niespotykana - zachwycał się pan Darek, który wysłał na Kontakt 24 zdjęcia.

Pan Darek jest zapalonym wędkarzem. Łowi od co najmniej 10 lat. Więc i tym razem sobotnie popołudnie postanowił spędzić z wędką przy stawie przy ul. Kunickiego we Wrocławiu.

"To jest ewenement"

Złowił karpia, płocie, krasnopiórkę i okonia. Jednak, jak mówi, pirania trafiła mu się po raz pierwszy.

- To jest ewenement. Ta pirania jest w Europie niespotykana, a co dopiero w Polsce - zachwycał się pan Darek. - Ma z 25 centymetrów długości – dodaje.

Co zamierza zrobić z rybą?

- Piranii nie wypuszczę, bo ona wyjada wszystkie ryby. Chyba ją wypatroszę, wysuszę i powieszę na ścianie - mówi.

Pochodzi z Amazonki

Pochodzenie ryby potwierdził Grzegorz Czarnecki z sekcji akwarium stołecznego Zoo.

- To pirania pacu. Jest to ryba wszystkożerna, ale najbardziej lubi pokarm roślinny. Potężne zęby służą jej do miażdżenia orzechów i twardych nasion - zaznacza Czarnecki.

Jak dodał, tego typu piranie dorastają do około 60 centymetrów. I pochodzą z dorzecza Amazonki. Dlatego, nie wiadomo, skąd pirania znalazła się w miejskim stawie.

Nie zagraża ludziom

Czarnecki przypuszcza jednak, że wpuścił ją tam najprawdopodobniej niefrasobliwy akwarysta.

- Okazała się ona za duża do jego akwarium, albo po prostu znudziła się - mówił. I dodaje: jeśli staw nie jest ogrzewany, ryba nie miała szans na przeżycie zimy.

Pirania pacu nie jest groźna dla ludzi.

- Wielokrotnie pływałem w zbiorniku z wieloma znacznie większymi przedstawicielami tego gatunku - powiedział Czarnecki. - Ten gatunek nie jest pod ochroną. Można go kupić i hodować w domowym akwarium - kończy Czarnecki.

Autor: ank/aw / Źródło: Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/Darek

Pozostałe wiadomości