Najnowsze

Posłuchajcie, jak głuszce śpiewają miłosne pieśni

Najnowsze

Głuszce w trakcie godów
Głuszce w trakcie godów

Okres godowy głuszców już trwa. W Ośrodku Hodowli Głuszca przy Nadleśnictwie Leżajsk na Podkarpaciu rozpoczęły się toki tych ptaków. Samce popisują się przed samicami - stroszą pióra i wydają charakterystyczne dźwięki.

Samce wielu gatunków w okresie godowym chcą przypodobać się samicom. Ta zasada dotyczy także głuszców, dużych ptaków z rodziny kurowatych.

Zachowania godowe

Podczas zalotów samiec stara się zwrócić uwagę potencjalnych partnerek nie tylko swoim niezwykłym wyglądem, lecz także głosem. Popisując się przed samicami, rozkłada wachlarzowato ogon, wyciąga głowę i stroszy skrzydła oraz wydaje charakterystyczne odgłosy. Miłosne pieśni składają się z czterech części: klapania, trelowania, korkowania i szlifowania, a podczas ostatniej fazy głuchną. Właśnie od tej ostatniej fazy pochodzi nazwa gatunkowa ptaka.

"Randki kontrolowane"

Dobór samca przez kury w hodowli jest kontrolowany, aby utrzymać zmienność genetyczną i zapobiec efektowi chowu wsobnego (hodowli w pokrewieństwie) i deformacji morfologicznych. Kury wybierają najpiękniejszego koguta, wchodząc do jego woliery poprzez małe przejścia między boksami. Żeby nie dochodziło do walk, koguty są od siebie odizolowane.

W tym roku w Ośrodku Hodowli Głuszca przy Nadleśnictwie Leżajsk powstanie stado podstawowe linii z Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich, które utworzone będzie z potomstwa ptaków przekazanych z Nadleśnictwa Janów Lubelski. Zwierzęta odłowiono ze środowiska naturalnego ze względu na nietypowe zachowanie - ptaki nie były płochliwe, co w naturalnych warunkach mogło skończyć się dla nich tragicznie.

Długa historia hodowli

Hodowla wolierowa głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk jest prowadzona od 1994 roku. Obecnie stado podstawowe składa się z 15 kur i ośmiu kogutów. W latach 2013-2016 do środowiska leśnego na terenie Lasów Państwowych wsiedlonych zostało 78 ptaków. W tym roku planuje się odchować ich 60, z czego około 50 z przeznaczeniem do wsiedleń. Pozostałe ptaki wejdą w skład stad hodowlanych.

W Lasach Państwowych są prowadzone trzy ośrodki hodowli głuszca. Oprócz Leżajska (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie) hodowany jest on w Nadleśnictwach Wisła (RDLP w Katowicach) i Głęboki Bród (RDLP w Białymstoku).

Autor: zupi/map / Źródło: Lasy Państwowe

Pozostałe wiadomości