Posłuchaj, jak śpiewa Kosmos

Dźwięki Kosmosu (University of IOWA/NASA)
Dźwięki Kosmosu (University of IOWA/NASA)
Dźwięki Kosmosu (University of IOWA/NASA)

Kosmos nie tylko kusi niezmierzonymi przestrzeniami i nieodkrytymi tajemnicami, ale też fascynującymi dźwiękami. Można je usłyszeć w ziemskiej magnetosferze, przypominają odgłosy, jakie znamy z powierzchni naszej planety.

Intrygujące dźwięki Kosmosu nagrali i udostępnili naukowcy z Uniwersytetu Iowa, którzy opracowują dane pochodzące z instrumentu EMFISIS (ang. Electric and Magnetic Field Instrument Suite and Integrated Science). Bada on w przestrzeni kosmicznej ziemskie pole elektryczne i magnetyczne.

Śpiew ptaków o poranku

Udało im się zarejestrować kilka zaburzeń fal radiowych w otaczającej naszą planetę magnetosferze. Ich źródłem były cząstki bombardujące ziemską warstwę ochronną. Najciekawsze jednak jest to, że te fale radiowe są w częstotliwości słyszalnej dla ludzkiego ucha.

Jaki to dźwięk? - To brzmi trochę jak świergot ptaków - mówi Craig Kletzing z Uniwersytetu Iowa. I dodaje: - Ponieważ najłatwiej jest je zarejestrować rano, czasem nazywamy je też "porannym chórem".

Człowiek już to słyszał

Kletzing zaznacza, że zjawisko nie jest nowe. - Ludzie wiedzą o tym "chórze" od dziesięcioleci. Można je nagrywać np. za pomocą odbiorników radiowych - mówi.

Zaprezentowane teraz nowe nagrania składają się z pięciu sześciosekundowych fragmentów puszczonych po sobie jeden za drugim.

Autor: rs / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości