Najnowsze

Porywisty wiatr i intensywne opady deszczu. Prognoza ostrzeżeń

Najnowsze

Prognoza pogody na najbliższe dnitvn24
wideo 2/21

W niedzielę i poniedziałek w niektórych regionach może wiać dość silny wiatr. Przewidywane są też intensywne opady deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Synoptycy spodziewają się w niedzielę i poniedziałek silnych porywów wiatru, szczególnie w województwach wschodnich. Intensywne opady deszczu będą natomiast zagrażać mieszkańcom Mazowsza i Lubelszczyzny.

Powieje silny wiatr

IMGW w niedzielę od godziny 7.30 planuje wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w powiatach nadmorskich województwa pomorskiego, a także na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego. Instytut prognozuje tam w nocy z niedzieli na poniedziałek dość silny wiatr o średniej prędkości od 35 kilometrów na godzinę do 45 km/h, a w porywach do 75 km/h. Wiatr powieje z północy. W tych regionach będzie się on utrzymywał do poniedziałku do godzin południowych.

Porywy wiatru w niedzielę i poniedziałek (Ventusky.com) | wideo bez dźwiękuVentusky.com

Spadnie dużo deszczu

Ostrzeżenia pierwszego stopnia na niedzielę i poniedziałek mogą też dotyczyć intensywnych opadów deszczu. W województwie mazowieckim IMGW prognozuje wystąpienie opadów deszczu w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w dzień w poniedziałek. Miejscami będą miały one natężenie umiarkowane. Prognozowana dobowa suma opadów na wschodzie województwa może wynieść od 15 do 30 litrów na metr kwadratowy, a nawet do 35 l/mkw.

Dużo deszczu może spaść również w województwie lubelskim. Tam w nocy z niedzieli na poniedziałek, a także w poniedziałek w dzień niewykluczone są opadu deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Suma opadów może wynosić od 15 do 30 l/mkw., a na północy województwa może dojść do 35 l/mkw.

Opady deszczu niedzielę i poniedziałek (Ventusky.com) | wideo bez dźwiękuVentusky.com
Prognoza zagrożeń na niedzielę i poniedziałekIMGW

Czym jest prognoza zagrożeń?

Prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Opracowywana jest przez synoptyka meteorologa w oparciu o jego wiedzę i dostępne w czasie opracowywania dane prognostyczne, pochodzące z obliczeń numerycznych modeli prognozowania pogody.

Autor: dd/aw / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock