Porozmawiaj z astronautą. Na żywo z kosmosu

Z tymi kosmonautami w Sylwestra porozmawiają gdańskie dzieci

Co widać na Ziemi z kosmosu i czy na Stacji Kosmicznej obchodzi się święta? Takie m.in. pytania zadadzą pomorscy uczniowie i studenci astronautom przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Rozmowa na żywo odbędzie się w Gdańsku w Sylwestra.

Rozmowa, przeprowadzona w ramach międzynarodowego programu edukacyjnego ARISS, potrwa około 20 minut. Wybrani wcześniej - w specjalnym konkursie - uczniowie i studenci będą zadawać pytania po angielsku, w tym języku padną także odpowiedzi.

Datę i godzinę rozmowy wyznaczyła NASA i wybrano ją nieprzypadkowo. Jak poinformowali organizatorzy Agencja wskazała moment, gdy krążąca w odległości ok. 400 kilometrów od Ziemi stacja kosmiczna będzie znajdować się na tyle blisko Trójmiasta, by uzyskać dobrą jakość połączenia.

Zobacz życzenia noworoczne przesłane ze stacji dla całego świata:

Życzenia kosmonautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej/NASA
Życzenia kosmonautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej/NASA

Prezent na rok Heweliusza

Rozmowa przeprowadzona zostanie za pośrednictwem znajdującej się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej amatorskiej radiostacji, zaś sama łączność nawiązana zostanie przy wykorzystaniu częstotliwości przysługujących krótkofalowcom. Odpowiedzi będą słyszalne w całej Europie na częstotliwości 145.800 MHz.

Bezpośrednią transmisję z rozmowy, która będzie miała miejsce w Dworze Artusa, będzie można też obejrzeć dzięki serwisowi internetowemu pod adresem http://live.arisspolska.info.

Projekt przewidujący nawiązanie łączności z astronautami realizowany jest przy współpracy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, portalu Kosmonauta.net oraz społeczności krótkofalowców z Trójmiasta. Przedsięwzięcie to jest częścią obchodów Roku Jana Heweliusza przypadającego w 400. rocznicę urodzin słynnego astronoma.

Polski astronom i ARISS

ARISS to międzynarodowy program edukacyjny, który powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w programie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz agencji kosmicznych - amerykańskiej NASA, rosyjskiej RKA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA i kanadyjskiej CSA. Program, który ma na celu popularyzację astronautyki, historii podboju kosmosu oraz pobudzanie i rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi, adresowany jest do młodzieży szkolnej i akademickiej.

Astronom, piwowar, grafik, drukarz i wydawca Jan Heweliusz urodził się 28 stycznia 1611 r. w Gdańsku, a zmarł - także w tym mieście w dniu swoich 76. urodzin 28 stycznia 1687 r. Heweliusz w młodości studiował prawo, matematykę, astronomię i rysunek na uczelniach w Holandii, Anglii i Francji. Po powrocie do Gdańska w 1634 roku przez wiele lat prowadził intensywne obserwacje astronomiczne, korzystając przy tym z wielu samodzielnie zbudowanych, unikalnych przyrządów.

Autor: ar/ms / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości