Najnowsze

Popłoch we Włoszech: zagrożone trufle i kasztany

Najnowsze

Susza wyniszczyła trufle i kasztany

Po ponad dwóch miesiącach rekordowych upałów susza we Włoszech coraz bardziej daje się we znaki. W niektórych rejonach zaczyna brakować wody w wodociągach i jest ona racjonowana. Rezultaty suszy to dziesiątki pożarów wybuchających każdego dnia w całym kraju, wielomilionowe straty w rolnictwie i wzrost cen żywności.

We Włoszech występują coraz większe kłopoty z wodą. Brakuje jej między innymi w Bolzano na północy, gdzie miejscowy zbiornik jest już prawie pusty, we Frosinone w środkowych Włoszech, na wyspie Capri oraz w wielu miejscowościach w Abruzji i Toskanii.

Zakaz podlewania ogródków

Sytuacja jest tak poważna, że nawet w zatłoczonych nadmorskich kurortach, między innymi na Sardynii, konieczne jest racjonowanie wody i ograniczanie jej zużycia. Władze poszczególnych miejscowości wprowadziły zakaz podlewania ogródków.

Marnotrawią jedną trzecią wody

Winny tej sytuacji jest fatalny stan systemu hydrologicznego w kraju, który jest nieszczelny - uważa Włoska Konfederacja Rolników. Według jej szacunków, z każdych trzech litrów wody traci się średnio jeden. "To marnotrawstwo, na jakie Włochy nie mogą sobie pozwolić" - podkreśla rolnicza organizacja w wydanej nocie.

Lucyfer zagroził truflom

Z kolei związek rolników indywidualnych Coldiretti ostrzegł, że kolejny już, obecny front afrykańskich upałów o nazwie Lucyfer po niemal całym bezdeszczowym lecie poważnie zagroził truflom i innym grzybom oraz kasztanom jadalnym. W tym roku będzie ich znacznie mniej. Oblicza się, że o jedną piątą niższe będą też zbiory pomidorów, podstawowego składnika włoskiej kuchni.

Autor: mj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości