Najnowsze

Ponad połowa obecnie zainfekowanych poza Chinami. Sprawdź statystyki

Najnowsze

"Stopień ryzyka będzie zmieniał się w zależności od ilości przypadków w Polsce"
"Stopień ryzyka będzie zmieniał się w zależności od ilości przypadków w Polsce"tvn24
wideo 2/19

Liczba aktualnie zainfekowanych koronawirusem SARS-CoV-2 poza Chinami stanowi ponad połowę aktywnych przypadków na całym świecie. Wirus znajduje się już w ponad 100 krajach i terytoriach. Zmarło ponad 3,6 tysiąca osób. W Polsce z powodu koronawirusa choruje jedenaście osób. Sprawdź statystyki.

Na całym świecie odnotowano do tej pory 107 516 przypadków zakażeń koronawirusem. Najwięcej pojawiło się ich na terenie Chin kontynentalnych - 80 696. Na drugim miejscu znajduje się Korea Południowa, gdzie zakażonych jest 7 313 osób.

We Włoszech liczba zakażonych sięgnęła 5 883. W Iranie odnotowano 5 823 przypadki zakażenia.

Wśród pasażerów, którzy byli na statku Diamond Princess, potwierdzono 696 przypadków zakażenia koronawirusem. Statek ten w statystykach traktuje się jak osobne terytorium.

W Polsce potwierdzono jedenaście przypadków zakażenia koronawirusem.

NIE TYLKO MYCIE RĄK. JAK JESZCZE MOŻNA CHRONIĆ SIĘ PRZED KORONAWIRUSEM?

Koronawirus rozprzestrzenił się na ponad 100 krajów i terytoriów poza Chinami, w tym ponad 30 państw w Europie. Całkowita liczba zakażeń poza terytorium Chin wynosi 26 815.

Obecnie na całym świecie wśród 43 064 tak zwanych aktywnych zakażeń koronawirusem (są to przypadki osób, które aktualnie zmagają się z SARS-CoV-2) w Chinach jest 20 271 przypadków. To oznacza, że chorzy na COVID-19 w Chinach stanowią około 47 procent zakażonych na całym świecie.

Na całym świecie w wyniku choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa życie straciło 3 658 osób. Jeśli chodzi o liczbę osób, które wyzdrowiały, jest ona obecnie szacowana na 60 922. Od 18 lutego dzienna liczba wyzdrowień była większa niż liczba nowych zakażeń. Jednak 5 marca ten trend się odwrócił i znów notuje się nadwyżkę nowych zakażeń nad wyzdrowieniami.

Dane liczbowe aktualizowane są na bieżąco. Wykresy aktualizowane są raz dziennie.

Całkowita liczba zakażeń koronawirusem poza Chinami (tvnmeteo.pl za worldometers.info)tvnmeteo.pl za worldometers.info)

Gdzie zmarło najwięcej osób

Najwięcej przypadków śmiertelnych odnotowano w Chinach. Zmarło tam 3 098 osób. Poza Chinami koronawirus zebrał największe śmiertelne żniwo we Włoszech, gdzie życie straciły 233 osoby. W Iranie koronawirus zabił 194 osoby. Na czwartym miejscu, jeśli chodzi o zgony w wyniku zakażenia SARS-CoV-2, jest Korea Południowa. Zmarło tam 50 osób.

Najwięcej, bo 158 osób, zmarło 23 lutego. Wtedy odnotowano również największy skok - dzień wcześniej wirus zabił sto osób. Wysoka śmiertelność została zanotowana też 12 lutego (146 ofiar), 14 i 15 lutego (po 143 ofiary) oraz 18 lutego (136 ofiar).

Największy spadek w dziennym bilansie ofiar zarejestrowano z 23 (158 zgonów) na 24 lutego (zmarło 81 osób). Różnica wyniosła 77 przypadków. 7 marca z powodu koronawirusa zmarło 104 osób.

KTO JEST NAJBARDZIEJ NARAŻONY? ILE OSÓB UMIERA?

Dzienny bilans ofiar śmiertelnych (tvnmeteo.pl za worldometers.info)tvnmeteo.pl za worldometers.info

Trendy w liczbie zakażonych

Najwięcej nowych przypadków koronawirusa na całym świecie, w tym w Chinach, pojawiło się 12 lutego. Zakażenie wykryto wtedy u ponad 14 tysięcy osób. Od tego dnia do 15 lutego obserwowano stopniowy spadek liczby nowych zakażeń. Liczba nowych zakażonych wzrosła nieznacznie 16 lutego, później znów zaczęła spadać, by wzrosnąć 20 lutego. W ostatnich dniach lutego liczba nowych przypadków zakażenia wahała się. Ostatniego dnia miesiąca potwierdzono 1989 nowych zachorowań. Następnie zanotowano kolejne wahania. Z 3 (2 573) na 4 marca (2 298) liczba nowych przypadków zakażeń spadła o 275. Z kolei z 4 (2 298) na 5 marca (3 109) liczba wzrosła o 811 przypadków. Od tego dnia codziennie obserwujemy wzrost liczby nowych przypadków.

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem (tvnmeteo.pl za worldometers.info)tvnmeteo.pl za worldometers.info

Najbardziej gwałtowny wzrost nowych przypadków poza terytorium Chin nastąpił z 4 (kiedy odnotowano 2 159) na 5 marca (2 966). To wzrost o 807 przypadków. Z 6 (kiedy odnotowano 3 526 zakażonych) na 7 marca chorobę powodowaną przez koronawirusa zdiagnozowano u 4 005 osób. To wzrost o 479 przypadki.

"WZMACNIACZE ODPORNOŚCI" KONTRA KORONAWIRUS. IMMUNOLODZY OBALAJĄ MITY

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem poza Chinami (tvnmeteo.pl za worldometers.info)tvnmeteo.pl za worldometers.info

Ponad 40 tysięcy osób w szpitalach

Aktywne przypadki zakażonych koronawirusem to całkowity bilans uzyskiwany po odjęciu zmarłych i wyleczonych osób.

Szacuje się, że obecnie zainfekowanych jest 42 398 pacjentów. U 36 362 osób choroba COVID-19 przebiega łagodnie - stanowi to 86 procent przypadków. Stan 6 036 osób, co stanowi 14 proc. pacjentów, jest poważny lub krytyczny.

KTO POWINIEN NOSIĆ MASKĘ?

Aktywne przypadki (tvnmeteotvnmeteo.pl za worldometers.info

"Obawiamy się, że niektóre kraje nie potraktowały naszych słów wystarczająco poważnie"

Jak powiedział na czwartkowej konferencji prasowej Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), pracownicy organizacji są zaniepokojeni coraz większą liczbą krajów, w których zgłaszane są nowe przypadki koronawirusa. Najbardziej martwią te państwa, w których panuje słaby system opieki zdrowotnej.

Dyrektor wezwał każdy kraj do możliwie jak największej determinacji.

- Ta epidemia jest zagrożeniem dla każdego kraju, bogatego i biednego. Jak wcześniej już mówiliśmy, nawet rozwinięte państwa powinny spodziewać się niespodziewanego. Rozwiązaniem jest agresywna gotowość. Obawiamy się, że niektóre kraje nie potraktowały naszych słów wystarczająco poważnie lub zdecydowały, że nie mogą nic zrobić. Obawiamy się, że w niektórych krajach poziom zaangażowania politycznego i działań, nie odpowiada poziomowi zagrożenia, przed którym wszyscy stoimy.

Ghebreyesus dodał, że w przypadku zagrożenia, państwa powinny uruchomić wszystkie szczeble władzy.

- Są plany, które rozpoczynają się od rządzących na samej górze i koordynują każdą część rządu - bezpieczeństwo, dyplomację, finanse, handel, transport czy informację, a nie tylko ministerstwa zdrowia. Cały rząd powinien być zaangażowany - powiedział.

Uruchomiona została infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia

Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia radzi
Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia radziKancelaria Premiera
Całodobowa infolinia NFZ w sprawie koronawirusa (Główny Inspektorat Sanitarny)Główny Inspektorat Sanitarny

Autor: anw,dd / Źródło: worldometers.info, Reuters

Pozostałe wiadomości