Najnowsze

Ponad 8100 zarażonych koronawirusem z Wuhanu. To więcej niż podczas epidemii SARS

Najnowsze

[object Object]
"Stopień ryzyka będzie zmieniał się w zależności od ilości przypadków w Polsce"tvn24
wideo 2/19

Na całym świecie liczba osób, u których zdiagnozowano koronawirusa z Wuhanu, wynosi ponad 8100. To więcej niż zarażonych wirusem SARS w latach 2002-2003. Z powodu nowego wirusa zmarło 170 osób. Nie odnotowano żadnego zgonu poza Chinami. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób poinformowały, że na terenie USA doszło do pierwszej infekcji wirusem z człowieka na człowieka.

Zgodnie z informacjami Chińskiej Narodowej Komisji Zdrowotnej, liczba zgonów wywołanych nowym koronawirusem (2019-nCoV) wynosi 170. Nie odnotowano żadnych zgonów poza Chinami. Szacuje się, że łącznie zakażonych jest ponad 8100 osób. Według niektórych doniesień ta liczba może być jeszcze wyższa.

To oznacza, że liczba zakażonych nowym koronawirusem przewyższa przypadki infekcji wirusem SARS (zespół ostrej niewydolności oddechowej) w latach 2002-2003. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wtedy podczas epidemii na całym świecie odnotowano 8096 przypadków zakażenia.

Z powodu SARS w tamtym czasie w Chinach kontynentalnych zmarło 349 osób, a na całym świecie 774 osoby.

Pierwsze zakażenie między ludźmi w USA

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) poinformowały w czwartek, że w USA odnotowano pierwszy przypadek zakażenia nowym rodzajem koronawirusa z człowieka na człowieka.

Ponad 60-letni mężczyzna, u którego stwierdzono najnowszy przypadek zakażenia, mieszka w stanie Illinois z żoną, u której zdiagnozowano infekcję po powrocie z Wuhanu.

Jak poinformowały służby medyczne stanu, objawy zakażenia u mężczyzny zaczęły pojawiać się niedawno. Od razu został zabrany do szpitala. Departament Zdrowia Illinois próbuje namierzyć 21 osób, które miały kontakt z zakażoną parą.

Do tej pory w Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano sześć przypadków zakażenia nowym koronawirusem.

ZOBACZ, JAK ROZPRZESTRZENIA SIĘ KORONAWIRUS

Kontrole na autostradach

Prawie wszystkie zgony z powodu nowego koronawirusa odnotowano w prowincji Hubei w środkowych Chinach. Stolica tej prowincji, Wuhan, została objęta kwarantanną i praktycznie odcięta od świata, podobnie jak wiele innych miast w Hubei.

- Nie można nawet pojechać do innego miasta w prowincji. Na autostradach są kontrole. Na niektórych skrzyżowaniach ktoś usypał ziemię, żeby nie można było przejechać - powiedziała Yang Chunxu, mieszkanka Yichangu, jednego z zamkniętych miast.

"Demon epidemii"

WHO nie ogłosiła dotychczas międzynarodowej sytuacji nadzwyczajnej w związku z wirusem, ale w czwartek odbywa się kolejne posiedzenie jej komitetu kryzysowego w tej sprawie.

Przywódca Chin Xi Jinping wyraził przekonanie, że Chiny potrafią wygrać walkę z "demonem epidemii". Tymczasem ekonomista z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (CASS) Zhang Ming ocenił, że może ona obniżyć tempo wzrostu gospodarczego Chin w pierwszym kwartale br. o około jeden punkt procentowy, do poziomu pięciu procent lub nawet niższego.

Objawy i przyczyny zakażenia koronawirusem (Adam Ziemienowicz/PAP)Adam Ziemienowicz/PAP

Przypadki poza Chinami

W czwartek o trzech nowych przypadkach osób zarażonych wirusem poinformował Wietnam. Według wietnamskich mediów zarażeni są Wietnamczykami. Pierwsze przypadki odnotowano również w Indiach i na Filipinach, a Korea Południowa doniosła o pierwszej infekcji, do jakiej doszło na jej terytorium.

Poza Chinami na świecie potwierdzono 110 przypadków zakażenia koronawirusem: Tajlandia - 14, Japonia - 11, Hongkong, Singapur - po 10, Tajwan - 8, Makau, Australia, Malezja - po 7, Korea Południowa i USA - 6, Francja - 6, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Niemcy, Wietnam - po 4, Kanada - 2, Nepal, Kambodża, Finlandia, Sri Lanka, Filipiny i Indie - po 1.

Potwierdzone przypadki nowego koronawirusa na świecietvnmeteo.pl
Chroń innych przed chorobą (tvnmeteotvnmeteo.pl za WHO

Zawieszone loty do i z Chin

Narodowe egipskie linie lotnicze EgiptAir od soboty zawieszą wszystkie loty do Chin.

Na stronie internetowej linii lotniczych British Airways nie są dostępne w styczniu i lutym żadne połączenia bezpośrednie do Chin. - Przepraszamy za niedogodności, ale bezpieczeństwo naszych klientów i załogi jest zawsze naszym priorytetem - poinformowano w oświadczeniu przesłanym w środę.

O zawieszeniu lotów do i z Chin do 9 lutego poinformowała też niemiecka Lufthansa.

Bądź zdrowy w podróży (tvnmeteo.pl za WHO)tvnmeteo.pl za WHO
Bądź zdrowy w podróży (tvnmeteo.pl za WHO)tvnmeteo.pl za WHO

Koronawirus z Wuhan

Nowy typ koronawirusa wykryto w chińskim mieście Wuhan w grudniu. Objawy choroby to: gorączka, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Światowa Organizacja Zdrowia przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania i kontroli zakażeń.

Tajemniczy wirus powoduje zapalenie płuc, które jest nieco lżejsze od zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS, czyli nietypowego zapalenia płuc. Pojawiło się ono po raz pierwszy w końcu 2002 roku w chińskiej prowincji Guangdong.

Jedz bezpiecznie (tvnmeteo.pl za WHO)tvnmeteo.pl za WHO

Autor: anw,dd/aw / Źródło: Reuters, NBC, CDC

Pozostałe wiadomości