Najnowsze

Ponad 47 stopni w Grecji. Na przedmieściach Aten wybuchł pożar

Najnowsze


Upały nie odpuszczają w Grecji. We wtorek w Salonikach odnotowano temperaturę przekraczającą 47 stopni Celsjusza. Na przedmieściach Aten wybuchł pożar. Ewakuowano dzieci z obozu letniego.

W Grecji utrzymuje się fala rekordowych upałów. Mówi się, że najgorsza od 30 lat. Jak podało we wtorek wieczorem greckie Obserwatorium Narodowe w Atenach, po godzinie 18 na automatycznej stacji meteorologicznej w miejscowości Langadas, położonej w jednostce regionalnej Saloniki, odnotowano maksymalną temperaturę 47,1 stopnia Celsjusza.

Dzień wcześniej, w poniedziałek, stacja w mieście Makrakomi na terenie jednostki regionalnej Ftiotyda zanotowała 46,3 st. C.

Według danych Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), najwyższą wartość temperatury, jaką zanotowano w Grecji, było 48 stopni Celsjusza. Wartość tę zarejestrowano w lipcu 1977 roku w Atenach.

Pożar na przedmieściach Aten

W kraju wybuchają kolejne pożary, ich liczba przekracza 80.

Jak podaje Agencja Reutera, ponad 500 strażaków z pomocą siedmiu samolotów oraz dziewięciu śmigłowców walczyło we wtorek wieczorem z pożarem w rejonie dzielnic Varympompi i Adames w gminie Acharnes, na przedmieściach Aten. Ewakuowano 80 dzieci z obozu letniego, a mieszkańcy otrzymali nakaz opuszczenia swoich domów. W tamtejszych klubach jeździeckich wypuszczono konie, by mogły uciec przed ogniem.

- Dziesiątki domów płoną - przekazał w rozmowie z lokalną telewizją Michalis Vrettos, zastępca burmistrza gminy.

Cztery osoby zostały zabrane do szpitala z problemami z oddychaniem.

Zagrożenie pożarowe może się utrzymywać

Meteorolodzy przewidują, że nawet gdy skończy się obecna fala upałów, utrzyma się wysokie zagrożenie pożarowe z powodu silnych porywów wiatru (zwanych meltemi), często występujących w sierpniu nad Morzem Egejskim. Eksperci przypominają, że podczas podobnego okresu suszy i upałów w 2007 roku z powodu pożarów wzniecanych przez porywy wiatru, dziesiątki osób straciły życie.

Temperatura w najbliższych dniach mają osiągać rekordowe wartości. Według prognoz między wtorkiem a piątkiem w środkowej części kontynentalnej Grecji oraz na Peloponezie termometry mogą wskazać nawet 46 stopni Celsjusza. W weekend słupek rtęci ma spaść do 38 st. C., następnie mają uaktywnić się meltemi.

Autor: kw,dd / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości