Najnowsze

Ponad 40-stopniowy upał na południowym wschodzie Europy

Najnowsze

Prognozowana temperatura w najbliższych dniach w Europie
Ventusky.comPrognozowana temperatura w najbliższych dniach w Europie

Nad południowo-wschodnią Europę nadciąga fala ekstremalnych upałów. Synoptycy przewidują, że temperatura może sięgnąć nawet 43 stopni Celsjusza. Władze przygotowują się na nadchodzące ciężkie warunki pogodowe.

Wysoka temperatura będzie się utrzymywać przez weekend w Macedonii Północnej, Albanii, Grecji oraz w częściach Rumunii i Serbii. W regionie Dimal w środkowej Albanii już w środę odnotowano 42 stopnie Celsjusza. W czwartek, według niemieckiego serwisu meteorologicznego wetteronline.de, termometry w Mostarze (Bośnia i Hercegowina) pokazały 41 st. C.

Macedońskie służby odpowiedzialne za zdrowie publiczne przekazały, że wszystkie regiony administracyjne tego kraju będą zagrożone upałami i apelowały między innymi o wstrzymanie prac konstrukcyjnych i zapewnienie ochrony starszym i bezdomnym.

Temperatura maksymalna 29 lipca w Albanii (wetteronline.de)wetteronline.de

Bośnia i Hercegowina

Upał doskwiera również mieszkańcom Bośni i Hercegowiny. W środę w Zenice termometry pokazały prawie 38 st. C.

Bułgaria. Rozdają butelki z wodą

W stolicy Bułgarii - Sofii - władze miasta zapewniały rozdawanie butelek wody przechodniom, wysłano też samochody nawadniające okoliczne parki i ogrody.

W Atenach już od początku tygodnia zorganizowano klimatyzowane przestrzenie publiczne, doradza się mieszkańcom pozostawanie w domach w okolicach południa. Powołano też specjalnego urzędnika do spraw upałów. Ateny wraz z Paryżem, Rotterdamem, Glasgow i Sewillą należą do europejskiej sieci miast, które współpracują w walce ze skutkami wysokich temperatur.

- Od lat mówimy o globalnym ociepleniu, a nigdy specjalnie nie zajmowano się tematem upałów - powiedziała urzędnik ds. upałów w stolicy Grecji, Eleni Myriwili.

Pożary w Grecji

Upał i wysokie wartości na termometrach sprzyjają wybuchom pożarów, które od dwóch dni pustoszą południową Grecję, zmuszając mieszkańców górzystych terenów w okolicach miasta Patras do opuszczenia swoich domostw. Ogień trawi też lasy w Bułgarii i Albanii.

Autor: anw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości