Ponad 2000 wezwań o pomoc. "Nie myślcie, że burza minęła"


- Spowodowane tropikalną burzą Harvey deszcze dały się Houston mocno we znaki - poinformował w niedzielę burmistrz tego największego miasta w amerykańskim stanie Teksas Sylvester Turner.

Turner dodał, że do ewakuacji ludzi skieruje się dodatkowo 40 łodzi.

Podzcas konferencji prasowej Turner powiedział, że otrzymano dotąd ponad dwa tysiące telefonicznych wezwań o pomoc od ludzi uwięzionych w domach i samochodach, a dwa kompleksy mieszkalne zostały już prawie całkowicie ewakuowane.

- Nie ruszajcie w drogę. Nie myślcie, że burza minęła - zaznaczył burmistrz.

Ewakuowanym zostaną udostępnione dwa nowe schronienia, w tym ośrodek konferencyjny w Houston. Komunikację autobusową w Houston czasowo zawieszono.

Spadło wydobycie ropy

- Ilość ropy wydobywanej przez USA spod dna Zatoki Meksykańskiej spadła o około 22 proc. z powodu burzy tropikalnej Harvey - poinformowało w niedzielę Biuro Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska (BSEE) ministerstwa spraw wewnętrznych Stanów Zjednoczonych. Według organizacji wydobycie wzrosło nieznacznie w porównaniu z sobotą, kiedy to spadek produkcji wynosił 25 proc.

W niedzielę dzienna wydajność odwiertów podmorskich była o 378 633 baryłki ropy niższa od normalnego poziomu 1,75 mln baryłek. Jednocześnie dzienne wydobycie gazu ziemnego spod dna Zatoki Meksykańskiej zmniejszyło się o 23,4 mln metrów sześciennych czyli o około 26 proc. Jak podało BSEE, w Zatoce Meksykańskiej ewakuowano dotąd 105 platform produkcyjnych czyli 14,3 proc. ich całości. Ewakuacją objęto także połowę funkcjonujących tam platform wiertniczych.

Początek dramatu

Harvey uderzył w stan Teksas w sobotę o godzinie 6 naszego czasu. Został wtedy zakwalifikowany jako huragan 4 - w pięciostopniowej skali - stopnia. Towarzyszył mu wiatr dochodzący w porywach do 209 km/h. Co sprawiło, że był najsilniejszą burzą w tym stanie od 1961 roku.

Ofiary i ranni

Do tej pory wiadomo o dwóch ofiarach śmiertelnych. W piątkową noc niezidentyfikowana osoba zmarła w pożarze domu w Rockport, około 48 kilometrów na północ od Corpus Christi.

- Druga osoba to kobieta, która zginęła podczas jazdy przez zalane ulice Houston - poinformowała tamtejsza policja. - Wygląda na to, że kobieta wjechała pojazdem w wysoką wodę i w rezultacie utonęła - tłumaczy policja.

Kilkanaście osób zostało też rannych.

Burza wyrywała dachy, łamała drzewa i przyczyniła się do powstania tornad oraz powodzi błyskawicznych. Sprawiła też, że ponad 230 tysięcy gospodarstw nie ma energii elektrycznej. W dużej mierze przyczyniła się też do wzrostu cen benzyny w Stanach. Aktualnie zamknięte jest też lotnisko w Houston.

Osłabł, ale nadal jest groźny

Siła huraganu jednak osłabła. W sobotę został już określony jako burza tropikalna. Nie sprawia to, że będzie mniej groźna. Meteorolodzy spodziewają się, że przez kilka najbliższych dni będzie niebezpieczna dla mieszkańców stanu Teksas. Prognozuje się, że przyniesie na niektóre tereny nawet do 1020 l/mkw. Co określane jest jako potencjalnie "katastroficzne".

- Prognozuje się, że opady deszczu, których spodziewamy się od piątku do początku przyszłego tygodnia, będą naprawdę bardzo duże. Opady te są możliwe w dużej części południowej i wschodniej części Teksasu i południowo-zachodniej części stanu Luizjana - powiedział Dan Kottlowski, ekspert z NHC.

Prognozowane opady podczas burzy Harvey (NHC/NOAA)NHC/NOAA

Zalane miasta

Już w sobotę po południu czasu polskiego opady spowodowały w Houston powódź.

Stacja The Weather Channel donosi, że z powodu dużych opadów deszczu w Houston nieprzejezdnych jest wiele ulic. Skutki widać też w Rockport, w które na samym początku uderzyła burza. Tam wiele ulic jest zalanych, leżą na nich zerwane linie energetyczne. W mieście pojawiło się wojsko, które pomaga mieszkańcom. Wprowadzono także godzinę policyjną.

- Skupiamy się teraz na ekstremalnych i potencjalnie historycznych poziomach powodzi, jakie mogą wystąpić - powiedział Eric Blake z Narodowego Ośrodka ds. Huraganów na Florydzie. W niektórych miejscach już spadło blisko pół metra słupa wody.

"Cały dom się ruszał"

- To było straszne - mówił w rozmowie z agencją Reuters Joel Valdez. Burza zerwała część dachu z jego domu około 4 nad ranem czasu lokalnego. Mężczyzna relacjonował, że wsiadł później do swojego auta, któremu wichura zbiła okno. - Czułem, jakby cały dom się poruszał - opowiadał.

Jeszcze przed uderzeniem burzy burmistrz miasta Rockport poprosił mieszkańców, którzy chcieli zostać w swoich domach, aby napisali na rękach, jak się nazywają na wypadek zranienia lub śmierci.

W Rockport Zawaliło się kilka budynków, w tym szkoła i dom spokojnej starości.

Zniszczenia odnotowano także w ponad 300-tysięcznym mieście Corpus Christi. Władze poprosiły mieszkańców o ograniczenie użycia toalet i kranów.

Władze Teksasu poinformowały także, że konieczna była ewakuacja 4,5 tysiąca więźniów z trzech stanowych więzień, znajdujących się w pobliżu rzeki Brazos. Spowodowane to było podnoszącym się poziomem wody.

Służby przybrzeżne musiały ratować około 20 osób z uszkodzonych statków. Monitorowali także dwa statki wycieczkowe, na których płynęło kilka tysięcy osób.

Aktualne zdjęcie satelitarne burzy (NOAA)NOAA
Prognozowana prędkość wiatru w burzy Harvey (NHC/NOAA)NHC/NOAA

Klęska żywiołowa

Prezydent Donald Trump powiadomił za pośrednictwem Twittera, że podpisał dokument proklamujący stan klęski żywiołowej w Teksasie w związku z dotarciem na jego wybrzeże huraganu Harvey. Prezydent podkreślił, że ogłasza stan klęski żywiołowej na prośbę gubernatora stanu Teksas Grega Abbotta, aby "uruchomić wszelkie możliwe siły, które wesprą władze w walce z żywiołem".

Dyrektor Rządowej Agencji Zarządzania Bezpieczeństwem (FEMA) Brock Long zapewnił, że jest to pierwszy superniszczycielski huragan od 2005 roku. Wówczas to we Florydę uderzyła Wilma, która osiągnęła kategorię piątą i doprowadziła do 22 zgonów, nie wspominając o miliardach dolarów strat.

Ostatni huragan, który przeszedł przez Teksas, pojawił się w roku 2008. Był to Ike, żywioł drugiego stopnia, który uderzył w miejscowość Galveston. Harvey. Poprzedni huragan, Rita, doprowadził aż do 59 zgonów jedynie w stanie Teksas.

Harvey uderzył w stan Teksas:

Autor: wd/aw, sj/aw, AP/aw / Źródło: Accu Weather, Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości

Ulewy przyczyniły się do śmierci co najmniej 38 osób w Kenii. Jak podały lokalne media, ponad 40 tysięcy ludzi musiało uciekać z zagrożonych terenów. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Leje od ponad miesiąca. "Wszystkie uprawy zostały zniszczone"

Leje od ponad miesiąca. "Wszystkie uprawy zostały zniszczone"

Źródło:
Reuters, africanews.com

Pogoda na majówkę 2024. Wielu z nas nie może doczekać się długiego weekendu majowego, który w tym roku może okazać się szczególnie długi. O tym, co czeka nas w te dni w pogodzie, przeczytasz we wstępnej prognozie pogody przygotowanej przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

IMGW opublikował prognozę zagrożeń na kolejne dni. Jeszcze w środę mogą powrócić przymrozki, oblodzenia i opady śniegu. Temperatura przy gruncie może spaść niebezpiecznie nisko także w czwartek.

Zimowe zagrożenia nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa

Zimowe zagrożenia nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. W środę 24.04 pojawią się opady deszczu, a w górach śniegu. Termometry pokażą maksymalnie 11 stopni Celsjusza. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - środa, 24.04. Wiele deszczowych miejsc, do 11 stopni

Pogoda na dziś - środa, 24.04. Wiele deszczowych miejsc, do 11 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary napłynął nad południową Grecję. Sprawił, że we wtorek niebo "zapłonęło" nad Koryntem. Na Krecie termometry pokazały miejscami ponad 30 stopni Celsjusza.

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Źródło:
ENEX, apnews.com

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Wir niżowy Biruta przyniesie do Polski opady deszczu, miejscami popada też deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Pod koniec tygodnia aura zacznie się zmieniać. Sprawdź, kiedy zrobi się cieplej.

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters